4 grudnia - Barbórka, czyli Święto Górników

  • KW
  • 2014-12-04 12:15:40
4 grudnia - Barbórka, czyli Święto Górników
  • Foto: www.piekary.pl

Barbórka, czyli Dzień Górnika to tradycyjne święto górnicze, obchodzone w Polsce 4 grudnia, w dniu św. Barbary z Nikomedii, patronki dobrej śmierci i trudnej pracy.

Święta Barbara to żyjąca w III wieku dziewica, męczennica, jedna z Czternastu Świętych Wspomożycieli, święta Kościoła katolickiego i prawosławnego. Jest patronką dobrej śmierci i trudnej pracy m.in. górników, hutników, marynarzy, rybaków, żołnierzy, kamieniarzy, więźniów i wielu innych. Orędowniczka w czasie burzy i pożarów. W tradycji górniczej Barbórka rozpoczyna się poranną uroczystą mszą w kościele lub w cechowni, przy figurze św. Barbary. Następnie orkiestra górnicza maszeruje grając m.in. swój hymn w osiedlach zamieszkanych przez górników i ich rodziny (np. familok) oraz pod domami dyrekcji. Odbywają się uroczyste akademie oraz spotkania. Z okazji tego dnia organizowane są również koncerty, występy artystyczne, zabawy oraz bale, w których uczestniczą całe rodziny górnicze.

Barbórka zawsze kojarzona jest tylko ze Śląskiem, jednak nie wszyscy wiedzą, że kopalnie również znajdują się w naszym regionie. Jedna z nich bardzo blisko Szczecinka, w Parsęcku. Wydobywane są tam surowce mineralne, najczęściej żwir, mimo to pracuje ona na koncesji górniczej. 

Z okazji dzisiejszego święta wszystkim Barbarom składamy najserdeczniejsze życzenia zdrowia i radości, a górnikom bezpiecznej pracy.

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: