Jest odpowiedź NFZu w sprawie dofinansowania badań obrazowych w Szczecinku

  • KW
  • 2014-12-03 13:17:54
Jest odpowiedź NFZu w sprawie dofinansowania badań obrazowych w Szczecinku
  • Foto: TV Gawex

Rzecznik Prasowy Zachodniopomorskiego Oddziału NFZ Pani Małgorzata Koszur opublikowała na stronie internetowej odpowiedź na artykuły prasowe, które ukazały się w lokalnej prasie, na temat dofinansowania badań w nowym Ośrodku Diagnostyki Obrazowej w Szczecinku.

O sprawie informowaliśmy Państwa w tym artykule: http://www.gawex.pl/wiadomosci/wydarzenia/7793/Organizacje-pozarzadowe-wystosuja-petycje-do-NFZu-o-dofinansowanie-badan-obrazowych-w-Szczecinku

Natomiast treść pisma wystosowanego przez NFZ przedstawia się następująco:

Obecnie pacjenci wymagający wykonania rezonansu w ramach leczenia szpitalnego wożeni są do Koszalina, ponieważ szpital w Szczecinku zawarł umowę na wykonywanie tego badania z tamtejszą placówką. Jeśli szpital podpisze umowę na rezonans z pracownią w Szczecinku, hospitalizowani pacjenci wymagający specjalistycznej diagnostyki nie będą już wożeni szpitalnym transportem sanitarnym do Koszalina. 

Od nowego roku w Szczecinku możliwe będzie także wykonywanie rezonansu w trybie ambulatoryjnym. Dzięki rozporządzeniu Ministra Zdrowia, każdy świadczeniodawca realizujący pakiet onkologiczny będzie mógł kierować na rezonans i tomografię do pracowni diagnostycznej, z którą sam zawrze umowę na podwykonawstwo; umowę można będzie podpisać zarówno z podmiotem, który już wykonuje badania w ramach kontraktu z NFZ, jak i z pracownią funkcjonującą w prywatnym sektorze usług zdrowotnych. Jedynym warunkiem jest spełnianie przez pracownię diagnostyczną wymogów wynikających z obowiązujących przepisów.

Na diagnostykę onkologiczną w ramach pakietu onkologicznego kierować będą określone poradnie (poczyniono już wstępne uzgodnienia, ale wymagają one potwierdzenia). W Szczecinku są to: Centrum Usług Medycznych "Dializa" - w zakresie diagnostyki onkologicznej w nefrologii; indywidualne specjalistyczne praktyki lekarskie: Stanisława Kocaja i Andrzeja Rabędy oraz NZOZ "DR Ewa" - w zakresie diagnostyki onkologicznej w położnictwie i ginekologii; NZOZ "PEOZET" w zakresie diagnostyki onkologicznej w dermatologii i wenerologii, neurologii, otolaryngologii, położnictwie i ginekologii oraz urologii; NZOZ "Simed" Jolanta Grobelna - w zakresie diagnostyki onkologicznej w okulistyce; Pomorski Ośrodek Diagnostyki Medycznej "Podimed" - w zakresie diagnostyki onkologicznej w chirurgii ogólnej, dermatologii i wenerologii, okulistyce oraz otolaryngologii; Szpital w Szczecinku - w zakresie diagnostyki onkologicznej w chirurgii ogólnej, dermatologii i wenerologii, w gruźlicy i chorobach płuc, onkologii, położnictwie i ginekologii oraz urologii; Wojskowa Specjalistyczna Przychodnia Lekarska w Szczecinku - w zakresie diagnostyki onkologicznej w chirurgii ogólnej i chirurgii onkologicznej, dermatologii i wenerologii, neurologii, okulistyce, otolaryngologii oraz położnictwie i ginekologii.

Odnosząc się do wypowiedzi na temat inwestycji w publicznym i prywatnym sektorze opieki zdrowotnej uprzejmie informuję, że Narodowy Fundusz Zdrowia nie ma na nie wpływu. Fundusz zabezpiecza dostęp do świadczeń na podstawie planu zakupu, w ramach określonych w planie środków finansowych, poprzez wyłonienie świadczeniodawców w konkursie ofert i podpisanie z nimi umów. Deklaracje samorządów lub poczynione przez nich porozumienia nie są dla Funduszu wiążące, ponieważ obowiązujące prawo takiej sytuacji nie przewiduje.

info: http://www.nfz-szczecin.pl/n-3522-4.htm

Komentarze (1)

ANDRZEJ. 2014-12-04 10:53

TYLKO JEST PYTANIE JAK WYGLĄDA TEN PLAN ZAKUPÓW, JEŚLI JUŻ NA SAMYM POCZĄTKU ROKU JEST OGRANICZANY , A W POŁOWIE ROKU , JEST JUŻ BRAK ŚWIADCZEŃ , NA WIELE USŁUG MEDYCZNYCH ...

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: