9,76% głosów nieważnych oddano w tegorocznych wyborach samorządowych

  • KW
  • 2014-11-26 08:45:23
9,76% głosów nieważnych oddano w tegorocznych wyborach samorządowych
  • Foto: www.obywatel.orzysz.wm.pl

Tam, gdzie było najwięcej głosów nieważnych, wygrywała Platforma – twierdzą zwolennicy spiskowej teorii i – jak się okazuje w przypadku wyborów do sejmików – mają rację.

W wyborach samorządowych na wszystkich szczeblach oddano 9,76 proc. głosów nieważnych. W 2010 roku było ich znacznie mniej, bo 7,89 proc. Do rad gmin i w miastach na prawach powiatu oddano 5,16 proc. głosów nieważnych, w wyborach do rad powiatów 16,67 proc., do sejmików wojewódzkich aż 17,93 proc. W wyborach na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast stwierdzono 2,14 proc. głosów nieważnych.

Szczególne kontrowersje wzbudziła wysoka liczba nieważnych głosów w wyborach do sejmików. Najwięcej głosów nieważnych oddano w nich w woj. wielkopolskim – 22,77 proc., w woj. lubuskim – 20,54 proc. i w woj. warmińsko-mazurskim 19,86 proc. Najniższy wskaźnik głosów nieważnych zanotowano w woj. podlaskim – 14,57 proc. Na przykład w wyborach do sejmiku województwa wielkopolskiego PO zyskała 13 mandatów, PSL 12, a Prawo i Sprawiedliwość – 8 (SLD Lewica Razem – 4 i KWW Ryszarda Grobelnego Teraz Wielkopolska – 2). To oczywiście nie dowód na oszustwa wyborcze, ale zapewne są to dane, które podgrzeją i tak gorącą już atmosferę. Tym bardziej że nie dowiemy się, z jakiego powodu głosy unieważniono. Przy poprzednich wyborach w protokołach podawano informację o tym, czy powodem był brak krzyżyka, czy zbyt duża ich liczba. Zmiany w Kodeksie wyborczym wprowadzone w 2011 r. zlikwidowały jednak obowiązek wyliczenia przyczyn nieważności głosów. 

Skąd tak duża ilość nieważnych głosów w przypadku sejmików wojewódzkich? Dr Jacek Kucharczyk z Instytutu Spraw Publicznych tłumaczył na antenie TVN24, że problemem jest niewiedza Polaków. Ludzie, idąc do wyborów, nie mają świadomości, że w ogóle coś takiego będą wybierać (sejmiki wojewódzkie – red.). I oddają puste głosy, bo dostają nagle kartkę z wyborami do instytucji, o której nie mają zielonego pojęcia – mówił.

info: www.portalsamorzadowy.pl

Komentarze (1)

wyborca 2014-11-26 09:41

Zamiast spekulować i robić z wyborcy idiotę, politycy niech użyją rozumu: może mam ich dosyć i tego co się dzieje w polityce, ale spełniłam obowiązek - oddałam głos NIEWAŻNY- z wyboru!!!!! mam do tego prawo.......

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: