Kolizja z dzikiem

  • Andrzej Nadolny
  • 2014-11-19 22:37:09
Kolizja z dzikiem
  • Foto: OSP Czaplinek

O tym, że na naszych drogach często spotykamy leśne zwierzęta nikogo nie trzeba przekonywać. Spotkał je prawie każdy kierowca podróżujący wieczorową lub nocną porą.

Dzisiaj tuż przed godziną 18.00 na trasie Czaplinek - Połczyn Zdrój, kierowca Skody Fabi uderzył w dzika spotkanego na drodze. Jak widać na zdjęciach pojazd mocno ucierpiał a i dzik nie przeżył  w starciu z mechanicznymi końmi. Przybyła na miejsce zdarzenia straż pożarna z OSP Czaplinek,  zabezpieczyła miejsce kolizji oraz usunęła dzika i elementy pojazdu z pasa drogowego. Tereny leśne niestety nie są zabezpieczone przed wtargnięciem dzikich zwierząt pod koła pojazdów. Samo oznakowanie znakiem drogowym o migracji zwierząt przez drogę też nie pomoże, gdy rozpędzona sarna lub dzik wbiega przed jadący nocą pojazd. Brak czasu na reakcję w tym nocnym spotkaniu możemy nazwać ''szczęściem''. Często zauważamy zwierzę na swojej drodze  wcześniej i zaczynamy manewry hamowania i omijania. Niestety kończy się to najczęściej wywrotką na poboczu drogi lub na leśnym drzewie. Najskuteczniejszym sposobem  aby na drodze nie mieć spotkania I stopnia z leśnym zwierzęciem, jest zachowanie szczególnej ostrożności  podczas nocnych podróży. Pamiętajmy o tym, że jak pojawi się nagle dzikie zwierzę przed maską naszego samochodu, na pewno nie zdążymy  zahamować. Oby w takim przypadku nie był to nieoświetlony człowiek.            

Galeria zdjęć do artykułu

Komentarze (1)

Piotr 2016-01-31 14:07

Kolejny wypadek z udziałem dzikich zwierząt - przykra sprawa. Dla osób zainteresowanych obniżeniem ryzyka wypadków i szkód związanych z kolizja pojazdów z dzikimi zwierzętami gorąco polecam system elektroniczny system bezpieczeństwa VSS16, który w efektywny sposób ogranicza ryzyko kolizji pojazdów z udziałem dzikich zwierząt. System ten można już nabyć na allegro. Więcej informacji na stronie facebook: sposób na jelenia.

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: