Białoborskie obchody Święta Niepodległości

  • Andrzej Nadolny
  • 2014-11-11 18:40:32
Białoborskie obchody  Święta Niepodległości
  • Foto: Alik

Jak Biały Bór resztkami sił Niemców był broniony przed nacierającymi wojskami Rosyjskimi - mobilizacja , wojna i niedola mieszkańców, potem brutalność Rosjan i przybycie polskich osadników. Biały Bór świętuje Dzień Niepodległości.

Jak w całej Polsce, również i w Białym Borze obchody  Święta Niepodległości rozpoczęły się mszą św. za ojczyznę w kościele parafialnym pw. NMP KP. Następnie uczestnicy przeszli pod pomnik 630- lecia Białego Boru, gdzie burmistrz  Paweł Mikołajewski wygłosił przemówienie a przybyłe delegacje złożyły kwiaty. W tym mieście stało się już tradycją zapraszanie grup rekonstrukcji historycznej na obchody świąt państwowych. Główną atrakcją święta, była inscenizacja historyczna z udziałem zaproszonej grupy Rekonstrukcji Historycznej ze Złotowa ''FRONT'' przy współudziale mieszkańców gminy Biały Bór. Obchody Święta Niepodległości uświetnił godzinnym występem zespół muzyczny ''Camerata Vladyslavia'' Mieszkańcy i przybyłe osoby na uroczystości byli częstowani gorącą grochówka oraz robili sobie pamiątkowe zdjęcia z uczestnikami inscenizacji. Na rynku w Białym Borze emocji dzisiaj nie brakowało.

Galeria zdjęć do artykułu

Komentarze (1)

kibic 2014-11-11 20:00

Wprawdzie w 1918 roku Biały Bór (Baldenburg) nie leżał w granicach Rzeczpospolitej ale chwała organizatorom za pamięć historyczną.

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: