Remontują kamienicę, w której mieszkał szczecinecki astronom Adam Giedrys

  • KW
  • 2014-10-31 10:30:24
Remontują kamienicę, w której mieszkał szczecinecki astronom Adam Giedrys
  • Foto: TV Gawex

Od pewnego czasu trwa remont kamienicy przy ulicy Kościuszki, w której żył i mieszkał Adam Giedrys. Właśnie dobiegają końca prace elewacyjne, a budynek z dnia na dzień zyskuje nowy, ładniejszy wygląd.

Kamienica, w której swoje mieszkanie posiadał Adam Giedrys jest remontowana przez Wspólnotę Mieszkaniową. Remont ten jest podzielony na pewne etapy. Właśnie kończy się remont elewacji i trwa wymiana WLZ. Wspólnota wyremontuje także dach nad częścią, gdzie znajdowały się salki astronomiczne, związane z Panem Giedrysem. Według informacji, które udzieliła nam Pani Żaneta Niedzielin z ZGM TBS, budynek zostanie również podłączony, w lutym lub w marcu przyszłego roku, do miejskiej sieci cieplnej. Natomiast klatki schodowe najprawdopodobniej do końca maja 2015 roku, zostaną też wyremontowane. 

Warto także zwrócić uwagę na kopułę obserwatorium astronomicznego, która umieszczona jest na dachu słynnej kamienicy. Niestety, mieszkańcom nie podoba się, że ten obiekt tam się znajduje, bowiem instalacja ta zajmuje sporą część strychu. Dlatego też, powstał nowy pomysł, który zakłada przeniesienie tej kopuły na wieżę wodociągową i właśnie tam zorganizowanie miejsca obserwacji nieba w Szczecinku. 

Przypomnijmy, Adam Giedrys z zawodu krawiec, a z zamiłowania astronom w roku 1958 stworzył we własnym mieszkaniu, w Szczecinku obserwatorium astronomiczne. Samodzielnie zbudował tam dwa teleskopy oraz inne urządzenia astronomiczne. Jako jedyny Polak otrzymał od NASA próbkę gruntu księżycowego przywiezioną z misji Apollo, która, poza wielkimi ośrodkami naukowymi, prezentowana była tylko w Szczecinku. Na podstawie życiorysu Adama Giedrysa w 1983 r. powstał film fabularny „Planeta krawiec”.

Galeria zdjęć do artykułu

Komentarze (2)

bozka 2014-10-31 17:23

Tu nie chodzi o to, ze kopula zajmuje znaczna czesc strychu, lecz o to, ze oddanie do puplicznego uzytkowanie kopuly wiaze sie sie z uciazliwosciami....

Dawid 2014-11-28 21:54

Tragedia, że chcą przenieś kopułę... To już nie będzie to samo, część historii zostanie zniszczona :(

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: