VIDEO: Zobacz, co powiedział Janusz Palikot pod szczecineckim Ratuszem!

  • KW
  • 2014-10-28 17:52:29
VIDEO: Zobacz, co powiedział Janusz Palikot pod szczecineckim Ratuszem!
  • Foto: TV Gawex

We wtorek (28.10), po południu pod szczecineckim Ratuszem spotkał się z dziennikarzami Janusz Palikot. Podczas swojego krótkiego przemówienia poruszył kwestię Straży Miejskiej, a także skrytykował obecne władze za brak reakcji na naganne działania strażników miejskich.

Proszę Państwa chciałem w Szczecinku poruszyć dwie kwestie. Po pierwsze postulat likwidacji straży miejskiej. W ciągu trzech lat przeprowadziliśmy akcję zbierania podpisów pod wnioskiem o likwidację Straży Miejskiej w 22 miastach w całej Polsce. Zebraliśmy kilkadziesiąt tysięcy podpisów, jednak za każdym razem, kiedy te wnioski były złożone na sesjach odpowiednich rad, zawsze te rady głosowały przeciwko. Choć są przykłady miast, gdzie nie ma straż miejskich i wykroczenia nie są tam na wyższym poziomie niż w miastach gdzie straże miejskie są. Uważamy, że straż miejska jest tylko i wyłącznie źródłem opresji wobec obywateli. 70-80% czynności generowanych przez straż jest to wlepianie mandatów, więc obywatele mają poczucie, że są prześladowani, a nie że straż im pomaga, co było głównym założeniem powstania straży miejskiej. My, wiele przed tym incydentem w Szczecinku zaproponowaliśmy i złożyliśmy projekt ograniczenia uprawnień straży miejskich. Niech się zajmują wszystkimi innymi czynnościami, ale nie tymi. Ta ustawa tkwi w sejmie, w jednej z komisji i mamy nadzieję, że w ramach 100 dni współpracy Pani Premier z opozycją dojdzie do głosowania nad tą ustawą i kompetencje straży zostaną zmienione. Drugi powód mojej wizyty w Szczecinku to limit dwóch kadencji, który jest tu bardzo aktualnym tematem. Decyzja Burmistrza, którego billboard widzimy na przeciwko naszej konferencji, który zdecydował nie pociągnąć do odpowiedzialności szefa straży miejskiej po tym incydencie to jest typowym przykładem na istnienie klik samorządowych. Nie liczy się czy ktoś postępuje uczciwie czy nie, tylko to, że jest z jednej kliki i dlatego trzeba aby te kliki padały, żeby była możliwość skracania kadencji. Są przypadki, że ktoś 20 lat pełni tą samą funkcję i niech mi nie mówią, że tam nie ma lepszych kandydatów. Oni się nie pojawiają, bo są zniechęcani. Dlatego, ustawowo przez jedną kadencję powinno się przerywać taką kadencję, a później, jeśli nowy się nie sprawdzi, stary może powrócić. Jednakże zawsze będzie szansa na zmiany. My oba postulaty zgłosiliśmy wiele lat temu do sejmu. Mamy nadzieję, że te dwie sprawy w ramach 100 dni współpracy z opozycją nareszcie przejdą - powiedział Janusz Palikot.

Na koniec zaznaczył także, że przyjechał tu, ponieważ żaden z kandydatów nie został wystawiony w naszym terenie i nikt nie może mu zarzucić, że zorganizował konferencję prasową żeby promować swoich kandydatów. Występujemy tu, aby te działania podjęte przez nas miały charakter systemowy i dotyczyły wielu miast w Polsce, a nie tylko samego Szczecinka - dodał na koniec Palikot.

Galeria zdjęć do artykułu

Komentarze (1)

Zwolennik 2014-10-29 14:29

Brawo! Tak trzymać!

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: