Znaleziono nowe źródło zasilania Bornego Sulinowa w zdrową, zdatną do picia wodę!

  • KW
  • 2014-10-22 14:24:45
Znaleziono nowe źródło zasilania Bornego Sulinowa w zdrową, zdatną do picia wodę!
  • Foto: TV Gawex

W związku z częstym zanieczyszczeniem wody pitnej w miejscowości Borne Sulinowo, miasto postanowiło rozpocząć wiercenia w poszukiwaniu dobrej, zdatnej do picia wody. Udało się to i bardzo prawdopodobne, że mieszkańcy niebawem zaczną korzystać z nowego ujęcia.

Cztery lata temu mówiliśmy, że najważniejszą rzeczą dla Bornego Sulinowa jest zabezpieczenie mieszkańców w zdrową wodę. Około trzech razy przeszliśmy zanieczyszczenie wody chemią, gdzie, niestety, źródła skażenia nie znaleźliśmy. W związku z tym wiedzieliśmy, że musimy rozpocząć wiercenia w poszukiwaniu dobrej, zdrowej wody - poinformowała nas Renata Pietkiewicz-Chmyłkowska, Burmistrz Bornego Sulinowa. 

Podczas pierwszych, kilku próbnych odwiertów na mniejszych głębokościach (60 i 80 metrów) nie udało się odnaleźć wody, były tam tylko piaski. Jednakże w lipcu br. miasto podpisało, przy współpracy z PWiK, nową umowę. Został wówczas wykonany kolejny, próbny odwiert na głębokości 104 metrów. Nie chcę mówić ze 100 procentową pewnością, ale 99,9 że trafiliśmy na dobrą wodę na tej głębokości. Przebiliśmy się przez piaski, warstwę izolacyjną stanowiła już glina, więc skład chemiczny tej wody jest inny niż tej, która pobierana jest z głębokości 12-20 metrów. Poziom wodonośny jest izolowany gliną i 15 października otwór został zafiltrowany i będzie służył jako piezometr, który pozwoli na "wyciągnięcie" tej wody i zbadanie jej składu - zrelacjonowała Pani Pietkiewicz-Chmyłkowska. 

I właśnie teraz trwa badanie składu tej wody i tego, jakie pierwiastki chemiczne tam się znajdują. Będzie ona także uzdatniana tak, jak robi się to na przykład w Szczecinku, lecz już teraz jest pewne, że mamy do czynienia z nowym źródłem zasilania Bornego Sulinowa i gminy w dobrą wodę. Jak powiedziała nam Pani Burmistrz: jest to najpiękniejsza rzecz, która przydarzyła się nam w tym roku. 

Komentarze (3)

Markus 2014-10-22 14:44

A czy ta woda będzie tańsza od tej którą mamy dzisiaj?

Dan 2014-10-22 18:38

Dużo się dzieje. Widać że wybory już wkrótce.

yhm 2014-10-22 18:42

i to tak tuż przed wyborami. Ciekawe czy specjalnie nie zwlekano z 'odkryciem' nowego ujęcia, żeby władza pięknie wyglądała.

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: