"Żółta kartka" i upomnienie dla Komendanta Straży Miejskiej

  • Redakcja TV Gawex
  • 2014-10-21 13:14:01
"Żółta kartka" i upomnienie dla Komendanta Straży Miejskiej
  • Foto: TV Gawex

Dziś, 21 października, odbyła się w Ratuszu konferencja prasowa z udziałem Burmistrza i Komendanta Straży Miejskiej w sprawie strażników miejskich, którzy przekroczyli swoje uprawnienia podczas jednej z interwencji w mieście. O sprawie zrobiło się głośno po udostępnieniu w sieci nagrania, na którym słychać jak 20-latek zostaje pobity przez funkcjonariusza SM.

Ja nigdy nie miałem większych pretensji do Komendanta Straży Miejskiej, generalnie uważam, że Straż Miejska działa nieźle w Szczecinku i jest formacją potrzebną. Natomiast miała w ostatnim czasie sporo wpadek i jest ich zdecydowanie za dużo. Niestety tak jest, że to szef odpowiada za swoją firmę i postanowiłem dać Panu Komendantowi rodzaj żółtej kartki i ukarać go upomnieniem - powiedział podczas dzisiejszej konferencji Burmistrz Jerzy Hardie-Douglas. Zaznaczył on również fakt, że w najbliższym czasie oczekuje na zmianę i ocieplenie wizerunku straży w mieście, a także na zrozumienie strażników, że to oni są dla ludzi, a nie odwrotnie. Jeżeli będą znów incydenty podobne do ostatniego, to Pan Komendant na pewno straci pracę - ostrzegł Burmistrz. Przypomniał też o tym, że jest coś takiego jak upomnienie przed nałożeniem mandatu.

Dziś nie widzę powodu żeby likwidować Straż Miejską. Zdaję sobie sprawę w jakim momencie jesteśmy, jest kampania wyborcza, a ta wpadka straży zostanie wykorzystana przez opozycję, która wraz z kibicami Wielimia zrobi wszystko żeby przekonywać mieszkańców, że należy doprowadzić do referendum i rozwiązać Straż Miejską. Ja chcę od razu mieszkańcom powiedzieć, że jestem takiemu rozwiązaniu przeciwny. Straż pełni ważną rolę w mieście, dziś jesteśmy w rankingach bezpieczeństwa miast bardzo wysoko w Polsce i to jest wspólne działanie policji i straży. Nie chodzi jednak o wymienianie, czy jesteśmy wysoko czy nisko tylko o bezpieczeństwo, które za tym idzie - mówił Burmistrz Douglas. 

Burmistrz wyliczył także ilość interwencji w stosunku do młodych mężczyzn, którzy są "bohaterami" zaistniałej sytuacji - 100 razy były interwencje w stosunku do "grzecznego chłopca", który słuchał muzyki na Placu Wolności i został napadnięty przez strażników. Styczeń 2013 - 20 godzin do odpracowania, luty 2013 - 20 godzin, następna sprawa 40 godzin, a odpracował tylko 17, kolejna, wyrok 30 godzin, nie odpracował - wyliczał Burmistrz. 

Podsumowując całe niefortunne wydarzenia, które miały miejsce w ostatnich dniach Burmistrz podkreślał, że nie usprawiedliwia strażnika, który "poszedł za daleko". Użył siły w momencie kiedy tej siły nie powinien użyć, bo młody człowiek powinien zostać zawieziony na policję, a tak się nie stało. Pamiętajcie tylko, że ten człowiek, który przed kamerami różnych telewizji ściemnia i przedstawia siebie jako dobrodusznego chłopca, który boi się strażników miejskich i nie wie dlaczego jest prześladowany w tym mieście, bo on tylko przychodzi na Plac Wolności, siada i słucha muzyki to jest nie prawda. Jego zachowanie potocznie uważa się za chuligaństwo, a od działania przeciwko chuliganom jest Straż Miejska - podsumował Hardie-Douglas.

W prokuraturze prowadzone jest właśnie dochodzenie w całej tej sprawie. Z pewnością niebawem dowiemy się, jaki będzie finał i jakie, jeśli w ogóle, konsekwencje poniosą Ci, których dotyczy dochodzenie. 

Komentarze (16)

2014-10-21 14:44

Jakie to niesprawiedliwe, jak jakis zwykły człowiek by tak kogos pobił to juz dawno byłby w areszcie. To kim on był niema żadnego znaczenia w tej sytuacji. Nawet byłego morderce obowiązuje takie samo prawo. To o czym mówi burmistrz to względy moralne i według mnie nie mają żadnego znaczenia w tej sprawie. Ciekawe jakie by było jego zdanie gdyby to go tak ,,przewieżli,,

kamila 2014-10-21 14:50

A jeszcze nie dawno komendant straży miejskiej mówił ze interwencji było 53 a tutaj raptem ze 100.. Za tydzień będzie 200..

Andrzej 2014-10-21 15:05

W całości popieram burmistrza .Kto chce likwidacji SM chyba tylko Ci którzy mają coś na sumieniu .Komendant na pewno weźmie się ostro za swoich podkomendnych .Ja uważam że strażnicy wykonujący swoją pracę sumiennie i po ludzku nie będą musieli zmieniać swego postępowania a ci którzy chcą pokazać swą wyższość pożegnają się z pracą .Chuligani na pewno nie będą rządzić w naszym mieście.

2014-10-21 15:14

kogo to obchodzi ile godzin on ma nas interesuje dlaczego sm tak nas traktuje i dlaczego tych dwoch sie przygladalo nie udzielili pomocy ,

Obserwator 2014-10-21 15:20

Szkoda tylko tego komendanta, widać że biedaczyna robi za instrument i kozła ofiarnego całej sytuacji... W końcu kogoś zganić pod media trzeba... Pan komendant zatem musi teraz jeździć z każdym patrolem na interwencje...

mieszkaniec 2014-10-21 15:21

ja również popieram burmistrza a chuligaństwo trzeba tępić.

Jaja Ture 2014-10-21 15:25

Nie miałem nigdy do czynienia ze Strażą Miejską, więc nie zaszli mi za skórę i nic nie muszę mieć do czynienia ale dlaczego taka Straż ma mnie uczyć kultury i przepisów skoro sami je nadmiernie łamią o czym mówił "słynny" Emil po drugie ta sprawa o pobiciu, po trzecie często jak się stoi na skrzyżowaniu czy przed przed przejściem dla pieszych widać jak Strażnicy Miejscy jeżdżą bez pasów. Zwykły obywatel dostałby już mandat. Zlikwidować SM i za te pieniądze lepiej wyposażyć Policję :)

yoyo 2014-10-21 16:02

Popieram burmistrza na 100%

Emi 2014-10-21 16:22

Kolesiostwo kolesiostwo i jeszcze raz kolesiostwo!!!!!!!

Markus 2014-10-21 17:02

Pomijając moją opinię na temat straży miejskiej. Nie podoba mi się, że komendant straży występując służbowo nie nosi munduru. Taka sytuacja w wojsku czy policji była by nie do pomyślenia.Nie wyobrażam sobie by dowódca jednostki czy komendant policji wypowiadając się na temat podległej mu instytucji występował w ubraniu cywilnym.

Zbyszek 2014-10-21 17:05

W strazy na dzien dzisiejszy sluza same przyglupy i napakowani miesniacy z chorym ego ktorzy to nie dostali sie do wojska czy policji. Najepiej mozna bylo zauwazyc jak dzialaja w dokumenice przedstawionym w TVN odnosnie fotoradarow. Co za tym idzie mozna tez bylo zauwazyc jak funkcjonariusze Strazy miejskie łamali przepisy ruchu drogowegi i nie zostali za to ukarani. Może i ta instytucja była by przydatna, ale wybaga odpowiedzialnosci. Przede wszystkim Straz miejska powinna dawac przyklady obywatelskiej postawy. Tu takowej nie ma i nigdy nie bylo. Najlepszym przykładem sa rozjezdzone przez Straż miejska dróżki wkolo jeziora. Muszą wozis swoje napakowane sterydami dupy samochodem. A mozna by na rowerku czy spacerkiem. Co do komendanta to pokazaw we wspomnianym dokumencie jakim prostakiem jest i jak traktuje zarowno petentow jak i zwyklych obywateli. Uwazam osoiscie ze w szczecinku panuje przyzwolenie bezkarnosci za przyzwoleniem burmistrza , policji i wszystkich im podleglych. Sam mam dowody na to ze Straz miejska lamie przepisy chociaz by w sprawie poprawnego oznakowania rozstawianych radarow. Cieszy mnie postawa tego chlopaka , bo jako pierwszy w Szczecinku odwazyl sie pokazac prawde. I nie chodzi tu o ilosc interwencji, bo kazdy z nas takowe miewal za mlodu. Podsumowujac wypowiedz o bezpieczenstwie w szczecinku moge powiedziec ze liczby to nie rzeczywistosc. W szczecinku jest gangsterka trzymajaca wladze a jak sie komus nie podoba badz sie postawi to nasyla sie takzwane sluzby porzadkowe patrz " straz miejska". Powiem jeszcze raz, znam kilku funkcjonariusz i zaden z nich nigdy nie grzeszyl rozumem. Pytanie jak i czy wogole przeszli testy psychiatryczne? Bo chyba powinni........ teraz do Pana Andrzeja. Wie Pan czym sie rozni bandyta od funkcjonariusza ? za jednym stoi prawo i nie jest to bandyta. Tu mamy tego dokladny przyklad.

lolo 2014-10-21 18:42

Ciekawi mnie jak się to ma do pozostałych funkcjonariuszy, biernie przyglądających się zdarzeniu Art. 304 KPK. § 1. Każdy dowiedziawszy się o popełnieniu przestępstwa ściganego z urzędu ma społeczny obowiązek zawiadomić o tym prokuratora lub Policję?

Dzonys 2014-10-21 19:22

Burmistrz podkreślał, że nie usprawiedliwia strażnika, który "poszedł za daleko". Użył siły w momencie kiedy tej siły nie powinien użyć, bo młody człowiek powinien zostać zawieziony na policję, a tak się nie stało. Pamiętajcie tylko, że ten człowiek, który przed kamerami różnych telewizji ściemnia i przedstawia siebie jako dobrodusznego chłopca, który boi się strażników miejskich i nie wie dlaczego jest prześladowany w tym mieście, bo on tylko przychodzi na Plac Wolności, siada i słucha muzyki to jest nie prawda. Jego zachowanie potocznie uważa się za chuligaństwo, a od działania przeciwko chuliganom jest Straż Miejska - podsumował Hardie-Douglas. Jadnak że Pan burmistrz nie jest organem sądowniczym, więc nie powinien sugerować i osądzać "ofiary" SM.

Grzegorz 2014-10-21 19:41

Pewien FACET z Poznania bardzo miał chęć na awans..Tylko Karol mu zagrażał w otrzymaniu tego stanowiska,bo miał większe doświadczenie, a ten wakat miał być aktualny za kilka tygodni.Od znajomej dowiedział się,że Karol ma zaproszenie na wesele w Koziegłowach.Tak szalał,tak szukał,aż znalazł samotną kuzynkę pana młodego.Używając różnych krętactw wprosił się na to wesele jako osoba towarzysząca tej kuzynce.Karol trochę był zdziwiony widząc go na tym weselu,ale dał się namówić na kilka dodatkowych toastów.Facet oczywiście udawał,że pije po równo z nim.Gdy Karol już się porządnie upił, nagrał filmik i narobił mu zdjęć, włącznie z puszczaniem pawia w ogrodzie.Po kilku dniach zdjęcia z odpowiednim komentarzem ukazały się w zarządzie firmy,w związkach zawodowych i radzie nadzorczej.Oczywiście Karola odrzucono.Facet dostał się na upragnione stanowisko i nawet współczuł Karolowi,że przez taki głupi przypadek nie awansował.Nawet nie wiem dlaczego mi się to przypomniało akurat teraz.???

KRZYSIO 2014-10-21 22:37

Idzie Jerzyk Szkockim lasem ,za pazuchą ma już kasę, jego Gwardia dusi bije,,,,,a dziś plepstwo tylko pije

Gosia 2014-10-21 23:09

Te ilości interwencji są dość ciekawe najpierw zaczynało się od 20 a teraz już jest ich 100 nie długo będzie ich 200,300 itd. Czy burmistrz nie może spojrzeć na sprawę z boku i odstawić koleżeństwo na bok? Markus, to co piszesz uważam za bardzo istotne popieram w 100% aby Komendant SM występował w stroju cywilnym a może on się po prostu wstydzi ? No nic dziwnego !