Międzynarodowy Komitet z 15 krajów obraduje w Złocieńcu

  • KW
  • 2014-10-18 16:42:11
Międzynarodowy Komitet z 15 krajów obraduje w Złocieńcu
  • Foto: TV Gawex

W lipcu 2015 roku, w Złocieńcu będzie miała miejsce impreza na szeroką skalę - Europejski Festiwal Ludzi. Zgromadzi on prawie tysiąc osób z 15 krajów.

Europejski Festiwal Ludzi jest to inicjatywa podjęta przez Belgię w 1992 roku. Właśnie tam, odbył się inauguracyjny festiwal, podczas którego 12 państw podjęło decyzję o corocznej organizacji takiej imprezy, jednakże, co roku w innym państwie. W 1993 roku w Anglii utworzono Międzynarodowy Komitet, który miał zaprosić do udziału w Festiwalu 50. uczestników z każdego, z 12 krajów, wówczas członków Unii Europejskiej. Od tamtej pory komitet zbiera się raz w roku, w państwie, w którym będzie organizowany festiwal. Tak stało się również w Złocieńcu, ponieważ w roku 2015 to Polska będzie gospodarzem Europejskiego Festiwalu Ludzi. Do tej pory festiwal odbył się 21 razy. Z roku na rok zrzesza on coraz więcej państw.

Nadrzędnym celem festiwalu jest poznanie kultury, promocja oraz integracja obywateli państw uczestniczących w Festiwalu poprzez aktywny udział w działaniach kulturalnych, społecznych i sportowych podczas festiwalu. Udział przedstawicieli 15 krajów w festiwalu stanowi ogromny potencjał ludzki, który warto promować.

Od piątku (17.10) w Złocieńcu przebywają delegacje dwuosobowe z 15 krajów, które omawiają pomysły i zadania dotyczące organizacji kolejnego festiwalu. Wszystkie wydarzenia, latem 2015, będą miały miejsce w Złocieńcu, natomiast organizatorem wraz ze Złocieńcem jest także Wierzchowo. Dziś o godz. 12.00 odbyła się konferencja prasowa z lokalnymi i regionalnymi mediami na temat idei i historii festiwalu oraz przygotowań do Europejskiego Festiwalu Ludzi w 2015 roku. Podczas konferencji zostało oficjalnie zaprezentowane logo polskiego festiwalu. S

Spotkanie przedstawicieli EFL z 15 krajów, trwające właśnie w Złocieńcu, ostatecznie zatwierdzi miejsce i termin EFL 2015, od tego momentu sukcesywnie będą ukazywać się medialne informacje nt. przygotowań do złocienieckiego festiwalu. W trakcie festiwalu, który trwa jeden tydzień (18-25 lipca 2015 r.), uczestnicy będą mieć okazję obcować z różnorodnością kultur europejskich, w tym z teatrem, malarstwem i fotografią, folklorem czy też sztuką kulinarną. Ponadto, pomiędzy reprezentacjami państw - uczestników rozegrane zostaną zawody sportowe, którym przyświeca idea fair play. Dodatkowym, ważnym elementem festiwalu jest przełamywanie barier międzypokoleniowych, bowiem w skład 50-osobowych grup z poszczególnych państw wchodzą członkowie reprezentujący różne grupy wiekowe.

Władze miasta mają nadzieję, że czas, w którym odbędzie się festiwal będzie niesamowitym czasem atrakcji kulturalnych i rozrywkowych dla mieszkańców miasta, okolicznych miejscowości, a także turystów przebywających na Pomorzu Zachodnim. Codzienne odbywać się będą popołudniowe prezentacje teatru ulicznego, narodowe przedstawienia o różnej formie artystycznej, wieczorne koncerty zespołów muzyki rozrywkowej, zabawy taneczne i dyskoteki w wybranych miejscach miasta, a wiosce europejskiej codziennie od popołudnia do wieczora będą prezentowane dla mieszkańców, turystów i uczestników festiwalu m.in. rękodzieło ludowe, kulinaria, materiały promujące kraje i miasta uczestników festiwalu.

Galeria zdjęć do artykułu

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: