Uczniowie SP nr 7 ćwiczą pierwszą pomoc

  • KW
  • 2014-10-16 11:02:50
Uczniowie SP nr 7 ćwiczą pierwszą pomoc
  • Foto: TV Gawex

Dziś (16.10) od rana uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 7 im. Noblistów Polskich wzięli udział w ćwiczeniach z pierwszej pomocy.

Dzieci są otwarte, bezpośrednie, nie odczuwają strachu i chętnie się uczą, dlatego należy już od najmłodszych lat pokazywać im, jak trzeba zachować się w sytuacji zagrożenia życia, jak zachować "zimną krew" kiedy ktoś potrzebuje naszej pomocy. Takiego nauczania podjął się dziś zespół szczecineckich ratowników medycznych. Organizatorem i pomysłodawcą ćwiczeń z pierwszej pomocy przedmedycznej dla uczniów szczecineckiej "siódemki" jest  Szpital Miejski w Szczecinku, SP 7, a partnerem akcji Telewizja Gawex. Cieszymy się, że poprzez takie akcje edukacyjne możemy choć trochę zwiększyć świadomość bezpiecznych zachowań wśród dzieci i nauczyć je jak pomagać innym w sytuacji zagrożenia życia. Mam nadzieję, że takie działania otwierają też szpital ,ważną instytucję miejską na wspólne działania z mieszkańcami miasta - powiedział nam Adam Wyszomirski, prezes Szpitala Miejskiego w Szczecinku.

W specjalnych pokazach wzięło udział ponad 40 dzieci, które mogły się dziś poczuć jak prawdziwi ratownicy w akcji. Dzieci poznały zasady i procedury zachowania się w sytuacjach zagrażających życiu, a także pod czujnym okiem ratowników medycznych obserwowały i uczestniczyły w praktycznych zajęciach, przeprowadzania masażu serca, czy tamowania krwawienia.

Prowadzący szkolenie koordynator medyczny Robert Kochanowski wraz z 4 osobowym zespołem ratowniczym zademonstrował dzieciom jak badać podstawowe parametry życia jakimi są puls i oddech. Dzieci wraz z ratownikami wykonywały wszystkie niezbędne dla ratowania życia czynności. Pamiętajcie aby w sytuacji zagrożenia w pierwszej kolejności myśleć o swoim własnym bezpieczeństwie. Nie wszystkie bowiem zagrożenia są widoczne dla oka. Jednym z takich zagrożeń jest czad, tak zwany cichy zabójca, który jest niewidoczny i niewyczuwalny - tłumaczył dzieciom ratownik.

 
 
 

Bezpieczeństwo naszych uczniów jest dla nas bardzo ważne, dlatego co roku, poprzez tego typu zajęcia staramy się przygotować dzieci do trudnych sytuacji, z którymi mogą się spotkać w realnym życiu - powiedział Maciej Kaźmierski dyrektor SP 7. 

Ćwiczenia dla dzieci z pierwszej pomocy zostały zaplanowane na dwa dni. Jutro (17.10),  kolejna grupa uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 7 pozna zasady udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Mamy nadzieję, że od dzisiaj dzieci będą pewne, że należy udzielać pomocy, a także będą wiedziały jak to robić. 

Galeria zdjęć do artykułu

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: