III Runda Przeprawowego Pucharu Polski w Drawsku!

  • KW
  • 2014-10-15 11:04:03
III Runda Przeprawowego Pucharu Polski w Drawsku!
  • Foto: UM Drawsko Pomorskie

Już w najbliższy weekend, w Drawsku Pomorskim odbędzie się III Runda Przeprawowego Pucharu Polski ATV PZM Dragon Winch 2014. To wydarzenie jest, bez wątpienia, niesamowitą gratką dla miłośników tego typu rajdów.

III runda Przeprawowego Pucharu Polski zostanie rozegrana na terenie największego w Europie poligonu wojskowego – poligonu drawskiego. Rajd jest niezwykle popularny, o czym może świadczyć skompletowanie list startowych już trzy tygodnie przed imprezą. 

Pierwsza, wiosenna runda miała charakter typowo górski. Przepiękne tereny Bieszczad praktycznie nigdy się nie nudzą i zapewniają tyle radości dla ducha i oka, co i dla ciała. Latem quadowcy trafili w rejony miasta Mogilno, gdzie poczuli (w dosłownym tego słowa znaczeniu) zapach i smak bagien oraz torfowisk, okraszonych silnymi opadami deszczu. Na zakończenie sezonu organizatorzy największego cyklu rajdów przeprawowych w Polsce zabiorą fanów czterokołowców na największy poligon wojskowy w Europie - poligon drawski, udostępniony na potrzeby rajdu przez Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych Drawsko. Mając do dyspozycji tak niezwykły i niedostępny teren grzechem byłoby niewprowadzenie elementów militarnych. Stąd też uczestnicy rajdu, oprócz jazdy po wąwozach, bagnach i czołgówkach, powinni spodziewać się zadań podobnych do tych, jakie ćwiczą żołnierze. Co to będzie, o tym przekonamy się w dniach 17-19 października. Rywalizacja toczyć się będzie również na torze off-roadowym w pobliżu Drawska Pomorskiego, który to tor powstał dzięki zaangażowaniu gminy Drawsko Pomorskie w rozwój turystyki off-roadowej. Na torze wyznaczona zostanie Strefa Kibica, gdzie miłośnicy off-roadu będą mogli w sobotę 18 października, w godzinach od 9 do 13.00, obserwować zmagania najlepszych zawodników w Polsce. 

Rywalizacja polega na pokonaniu trasy w określonym limicie czasowym oraz na skompletowaniu jak największej liczby pieczątek rozmieszczonych w pobliżu przeszkód o różnym stopniu trudności. Im trudniejsze zadanie, tym większa jest wartość (przeliczana na punkty) danej pieczątki. Całkowite zastąpienie we wszystkich klasach tradycyjnych pieczątek, odbijanych tuszem na kartonowych kartach, pieczątkami elektronicznymi, sprawia, że zdobywanie pieczątek jest prawdziwą frajdą dla zawodników. Zgodnie wszyscy uznali, że to najlepsza rzecz, z jaką spotkali się na rajdach i nie wyobrażają sobie powrotu do stempli, tuszu i wiecznie ubłoconych, nieczytelnych kart. 

Celem zawodów jest oczywiście rywalizacja sportowa, ale także szkolenie, którego efektem ma być podniesienie poziomu bezpieczeństwa jazdy w terenie oraz nauka dbałości o środowisko naturalne np. rozścielanie wykładziny pod naprawianym quadem, by zapobiec wyciekom płynów i olejów do gruntu czy używanie pasów do opasywania drzew. Przed startem jak zawsze odbędzie się odprawa zawodników, podczas której to organizatorzy będą objaśniać regulamin zawodów, kładąc nacisk na przestrzeganie zasad poruszania się po wyznaczonym terenie. Nawigacja będzie odbywać się zgodnie z trackiem wgranym do odbiornika GPS zawodnika. Zboczenie z wyznaczonego szlaku będzie karane dyskwalifikacją. 

Szykuje się więc niesamowita zabawa. W imieniu organizatorów zapraszamy serdecznie! 

Relację z rajdu będziecie mogli obejrzeć niebawem na antenie TV Gawex. 

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: