"50 rocznica osiedlenia Romów w Polsce", czyli wystawa fotografii i recital Sióstr Matkowskich

  • KW
  • 2014-10-13 10:59:22
"50 rocznica osiedlenia Romów w Polsce", czyli wystawa fotografii i recital Sióstr Matkowskich
  • Foto: TV Gawex

Od wczoraj (12.10), w szczecineckim kinie Wolność prezentowana jest wystawa fotografii obrazująca, jak kiedyś cyganie podróżowali swoimi taborami. Wszystko to z okazji 50. rocznicy wprowadzenia w życie ustawy nakazującej Romom zaprzestanie wędrówek.

Przybyliśmy dzisiaj do kina Wolność, aby przypomnieć sobie koczowniczy, wędrowny tryb życia, jaki w taborach prowadzili Romowie w Polsce, ponad pół wieku temu. W tym roku minęła bowiem 50. rocznica przymusowej akcji osiedlenia Romów w Polsce, która zakończyła bardzo ważny etap w historii Romów, a była to wielka wędrówka - takimi słowami rozpoczął wczorajsze uroczystości przedstawiciel Związku Romów Polskich ze Szczecinka. To właśnie Związek Romów zorganizował wczorajsze atrakcje w kinie Wolność. 

Wszystko rozpoczęło się otwarciem wystawy pod nazwą "50 rocznica osiedlenia Romów w Polsce", która na tę okazję została wypożyczona ze zbiorów Muzeum Etnograficznego w Tarnowie. U starszych Romów wystawa wywołała wielkie wzruszenie, a przede wszystkim tęsknotę za dawnym trybem życia. Tuż po otwarciu wystawy, w niedzielne popołudnie, odbył się przepiękny koncert, recital Sióstr Matkowskich "Romanse w Cieniu Skrzypiec". Siostry Matkowskie to Romki, które śpiewają w różnych stylach. Jak nam powiedziały nie szukają muzyki stylizowanej, bo chcą korzystać ze źródeł. Siostrom towarzyszył zespół złożony z muzyków z krakowskiej "Piwnicy Pod Baranami". Po połączeniu tych talentów, udał się naprawdę niesamowity koncert. 

Galeria zdjęć do artykułu

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: