Świetlica w Konotopie (gm. Drawsko Pomorskie) zmodernizowana

  • KW
  • 2014-10-06 15:28:23
Świetlica w Konotopie (gm. Drawsko Pomorskie) zmodernizowana
  • Foto: UM Drawsko Pomorskie

Z dniem 1 stycznia 2013 r. większość świetlic oraz filie biblioteki na terenie gminy Drawsko Pomorskie zostały przekazane w administrowanie i zarządzanie Ośrodkowi Kultury w Drawsku Pomorskim. Jednak nie wszystkie obiekty były w takim stanie, aby można w nich było od razu rozpocząć prowadzenie działalności kulturalnej adresowanej do dzieci, młodzieży i dorosłych mieszkańców. Część budynków wymagała remontów bieżących, część remontów kapitalnych i modernizacji.

W roku 2013 wyremontowano i zmodernizowano budynek filii biblioteki w Łabędziach. Dzięki tej inwestycji obiekt nie tylko zmodernizowano, ale zakupiono wyposażenie, dzięki któremu spełnia on teraz także funkcję wiejskiej świetlicy. Na rok bieżący zaplanowano przeprowadzenie modernizacji budynku świetlicy wiejskiej w Konotopie, która była nieczynna od 2012 roku z powodu złego stanu technicznego, w tym zagrożenia, jakie stwarzało uszkodzone ogrzewanie kominkowe.

Zadanie pod nazwą: „Modernizacja budynku świetlicy wiejskiej w Konotopie w celu prowadzenia w nim edukacji przyrodniczo-leśnej i poszerzenia oferty kulturalnej dla mieszkańców” na podstawie projektu budowlanego pn. „Remont i przebudowa budynku świetlicy wiejskiej w miejscowości Konotop” rozpoczęto w czerwcu br. Zakres zaplanowanych prac, jakie należało wykonać, był bardzo szeroki ze względu na stan techniczny budynku oraz końcowy efekt modernizacji, jaki zamierzano osiągnąć. We wrześniu zakończono pierwszy etap inwestycji, czyli prace remontowo budowlane. Najpierw przez kilkanaście dni trwały prace rozbiórkowe, gdyż należało rozebrać i usunąć większość dotychczasowego wyposażenia. Zmienił się także układ pomieszczeń, gdyż na świetlicę został przeznaczony teraz cały budynek, łącznie z pomieszczeniami wcześniej nie użytkowanymi na ten cel. Pozwoliło to na wykonanie dwóch toalet, w tym jednej przystosowanej dla osób niepełnosprawnych, szatni oraz aneksu kuchennego z magazynkiem. Powiększyło się także pomieszczenie głównej sali świetlicowej. Wykonano także estetyczne schody na strych. Cały budynek świetlicy został odmalowany też na zewnątrz.

Kolejnym etapem prac będzie montaż instalacji alarmowej, teleinformatycznej, oznakowania p.poż., a także zakupionego wyposażenia świetlicy, w tym mebli i urządzeń kuchennych, mebli świetlicowych, do szatni i toalet. Uporządkowany i zagospodarowany będzie także teren wokół świetlicy. Wykonana także zostanie drewniana tzw. „zielona klasa” z wiatą i ławkami, w której w przyszłości odbywać się będą spotkania z leśnikami.

Całość inwestycji sfinansowana będzie z darowizny Lasów Państwowych Nadleśnictwa Drawsko, dotacji celowej gminy Drawsko Pomorskie i przychodów własnych Ośrodka Kultury w Drawsku Pomorskim. Także mieszkańcy i Rada Sołecka Sołectwa Konotop włączyli się w prace remontowe i z własnych środków, w tym z nagrody uzyskanej w konkursie pn. Najładniejsze Sołectwo Powiatu Drawskiego, wsparli prace wykończeniowe wokół budynku. Dotychczasowe etapy prac przed i po, można zobaczyć na zdjęciach w naszej galerii.

info: UM Drawsko Pomorskie

Galeria zdjęć do artykułu

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: