Topole przy ulicy Mickiewicza po zabiegu

  • KW
  • 2014-10-03 09:17:36
Topole przy ulicy Mickiewicza po zabiegu
  • Foto: TV Gawex

W związku z coraz częściej napływającymi do Urzędu Miasta pytaniami mieszkańców Szczecinka, którzy są zaniepokojeni stanem topoli, zasadzonych wzdłuż ulicy Mickiewicza, UM poinformował, że przyczyną deformacji ogonków liściowych jest Bawełnica topolowa.

Ten niepozorny owad z rodziny mszyc żywi się sokami z liści, pędów i korzeni roślin, doprowadzając często do ich chorób a nawet obumierania. Topole są także zainfekowane przez grzyba z rodziny dwudomowych grzybów rdzawnikowych. Ogniskiem infekcji były najprawdopodobniej modrzewie, rosnące przy Urzędzie Skarbowym.

Sytuacja jest jednak pod kontrolą. Zgodnie z zaleceniami specjalistów wykonano już podkrzesanie drzew do wysokości 180 cm, a rany po cięciach zabezpieczono środkiem grzybobójczym. Zabieg ten zdecydowanie ograniczy siedliska mszyc i ułatwi ich dalszą eliminację. W celu zwalczenia infekcji grzybowej drzewa spryskane zostały specjalistycznym preparatem grzybobójczym - fungicydem (Topsin).

Jest to jeden z najbardziej skutecznych na naszym rynku środków grzybobójczych. Środek hamuje podział komórek grzyba, uniemożliwiając w praktyce jego dalszy rozwój. Oprysk zostanie powtórzony na wiosnę oraz – jeśli zaistnieje taka potrzeba – interwencyjnie po ewentualnym stwierdzeniu kolejnych ognisk infekcji.

info: UM Szczecinek, Tomasz Czuk, Wojciech Smolarski

Galeria zdjęć do artykułu

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: