Rycerskie walki i potyczki w miejscowości Żółte - gmina Drawsko Pomorskie

  • KW
  • 2014-10-01 09:26:37
Rycerskie walki i potyczki w miejscowości Żółte - gmina Drawsko Pomorskie
  • Foto: Marcin Łukasz/UM Drawsko Pomorskie

Prawdziwi rycerze, ich zbroje, walki i potyczki, to wszystko można było zobaczyć w ostatnią sobotę 27 września w Żółtem. Po raz pierwszy Bractwo Rycerskie Kerin zaprezentowało się tu na festynie zorganizowanym w ramach obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa Zachodniopomorskie 2014, które w tym roku odbywały się pod hasłem „Dziedzictwo-źródło tożsamości”.

Najwięcej emocji wzbudziły pokazy i lekcja historyczna, podczas której ochotnicy mogli przekonać się, że samo założenie kilkudziesięciokilogramowej zbroi jest nie lada wyczynem, a co dopiero walka w takim rynsztunku. Organizacja festynu w miejscowości Żółte została zaplanowana przez Radę Sołecką w Żółtem, wspólnie z Ośrodkiem Kultury w Drawsku Pomorskim wiele miesięcy wcześniej, a termin jego organizacji zbiegał się z zakończeniem prac rewitalizacyjnych przy wiejskim kościółku. Festyn został wpisany do wojewódzkiego kalendarza wydarzeń realizowanych w ramach EDD i przygotowywanego przez Biuro Dokumentacji Zabytków w Szczecinie. Jednak intencje organizatorów wykraczają dalece poza chęć przeprowadzenia jednorazowej uroczystości. Przeciwnie, festyn został zaplanowany w taki sposób, żeby stał się ważnym impulsem do podjęcia przez miejscową ludność pracy nad zorganizowaniem tzw. wioski tematycznej pn. „Osada słowiańska w Żółtem”. Powstanie wioski tematycznej w oczywisty sposób nawiązywałoby do sensacyjnych odkryć archeologicznych na wyspie Jeziora Zarańsko.

O atrakcje dla najmłodszych zadbało m.in. Stowarzyszenie Garniec z Koronowa oraz pani Ewa Kamińska – Mikołajczyk – instruktor plastyki z Ośrodka Kultury w Drawsku Pomorskim. Członkowie Bractwa i Stowarzyszenia „Garniec” wpasowali się w tematykę zakładając stroje stylizowane na średniowieczne, a także przygotowując stanowisko pn. wioska dawnych zawodów. Przy tych stoiskach dzieci mogły samodzielnie zrobić mąkę na żarnach i utkać bransoletkę albo wytworzyć ozdobny papier czerpany. W odróżnieniu od dzieci, starsi uczestnicy festynu oczekiwali z wytęsknieniem na punkt kulminacyjny imprezy, którym był koncert zespołu IMPERIUM. Wszystkim uczestnikom czas umilały ludowe zespoły śpiewacze- „POMORZANKI” z Suliszewa i „RADOŚĆ” z Linowna. Podczas imprezy można było też zwiedzać wystawy dokumentujące etapy prac przy rewitalizacji kościoła i odkrycia archeologiczne na „Wyspie Świętych Koni” oraz wystawę przedstawiającą Drawsko Pomorskie na starych pocztówkach. Niewątpliwą atrakcją dla mieszkańców była także możliwość otrzymania książki o swojej miejscowości wraz z osobistą dedykacją od autora pana Jarosława Leszczełowskiego. Książka pod tytułem „Żółte gawędy historyczne” została napisana przez autora specjalnie na tę uroczystość, aby uświadomić miejscowej społeczności istnienie znacznego potencjału historyczno-kulturowego w ich rodzinnej miejscowości.

Organizatorzy festynu po raz kolejny udowodnili, że warto zorganizować imprezę, która nie tylko przyciągnie tłumy publiczności, ale będzie przy okazji doskonałą lekcją historii i tożsamości. Mogą żałować ci, którzy zajrzeli tu tylko na chwilę około godziny 15:00, gdyż impreza tak naprawdę rozpoczęła się później. Dzieci mogły strzelać z łuku, można było obserwować proces robienia podpłomyków, czy wyrobu naczyń ceramicznych wzorowanych na znaleziskach archeologicznych. Jak na wiejski festyn przystało była też strzelnica, zjeżdżalnie dmuchane, stragany z zabawkami i balonami. Dla smakoszy przygotowano warsztaty z degustacją potraw rybnych (dzięki uzyskanemu na ten cel dofinansowaniu z LGR „Partnerstwo Drawy” w Szczecinku), a także wiele innych, regionalnych pyszności: domowe wędliny, pajda wiejskiego chleba ze smalcem, nalewki Sołtysa. A wieczorem wszyscy rozpoczęli świetną zabawę przy tanecznych rytmach przebojów zespołu IMPERIUM i zabawa trwała aż do białego rana. Miejmy nadzieję, że uda się w najbliższych latach doprowadzić do końca projekt budowy wiejskiej świetlicy i rekonstrukcji historycznej średniowiecznej osady słowiańskiej, która może być największą atrakcją turystyczną gminy Drawsko Pomorskie.

info: Marcin Łukasz/UM Drawsko Pomorskie

Galeria zdjęć do artykułu

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: