Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku otwarte

  • KW
  • 2014-09-30 15:29:48
Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku otwarte
  • Foto: TV Gawex

W sobotę, 30 sierpnia tłumy chętnych odwiedziły Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku. Przez cztery lata, za ponad 230 mln złotych powstawała instytucja, która ma stać się symbolem Gdańska na całą Europę. Odwiedzający zgodnie potwierdzili, że budynek w środku robi niesamowite wrażenie.

Tłumy chętnych do obejrzenia ECS-u, w dniu jego otwarcia, gęstniał z minuty na minutę. Wielka przestrzeń centrum w środku ocieplona została zielenią (na parterze znajduje się duży Ogród Zimowy). Na piętrach podziwiać można ukończoną już wystawę stałą ECS, złożoną z siedmiu sal zajmujących przestrzeń 7 tys. m kw. Sale przeznaczone na potrzeby wystawy stałej zatytułowano: "Narodziny Solidarności", "Siła bezsilnych", "Solidarność i nadzieja", "Wojna ze społeczeństwem", "Droga do demokracji", "Triumf wolności" oraz "Sala im. Jana Pawła II". 

Wystawa przepełniona jest nowoczesnymi rozwiązaniami multimedialnymi. Zgodnie z najnowszymi trendami, zadbano o to, by nie przytłaczać jej opisami, umożliwiając zwiedzającym poznanie lub przypomnienie sobie realiów okresu PRL-u dzięki fotografiom i nagraniom archiwalnym oraz eksponatom. Zobaczymy na nich między innymi wierną kopię celi więziennej i pokój przesłuchań, z jakimi do czynienia mieli poddawani represjom członkowie Solidarności. Będzie okazja, by wejść do suwnicy, którą kierowała Anna Walentynowicz lub poczuć się jak aresztowani w milicyjnej więźniarce. Podziwiać można też na przykład drukarnię opozycyjną, a nawet zamknąć się w więziennej klatce. W budynku centrum znajdziemy też bibliotekę i mediatekę, a także nowoczesne audytorium. 

Warto wybrać się do ECS przy okazji wizyty w Gdańsku i przekonać się jakie niesamowite wrażenie robi centrum. Do końca października zwiedzanie wystawy jest bezpłatne. 

 

 

Galeria zdjęć do artykułu

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: