Wystartowała kolejna, 23. edycja programu "Starszy Brat, Starsza Siostra"

  • KW
  • 2014-09-25 12:13:35
Wystartowała kolejna, 23. edycja programu "Starszy Brat, Starsza Siostra"
  • Foto: Starszy Brat Starsza Siostra Szczecinek/fb

W miniony poniedziałek (22.09), ruszyła 23. edycja programu "Starszy Brat, Starsza Siostra". Tak jak w latach ubiegłych, przez cały rok szkolny młodzi wolontariusze będą spędzać wolny czas ze swoimi podopiecznymi.

Program "Starszy Brat, Starsza Siostra" w Polsce wystartował pierwszy raz właśnie w Szczecinku. I nieprzerwanie, od 1991 roku działa przy Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej. Ideą programu jest tworzenie par przyszywanego rodzeństwa. Łączymy w takie pary wolontariuszy, młodych, aktywnych ludzi, którzy chcą coś w życiu innych zmienić, chcą dać coś od siebie i dzieci w danym momencie z jakimś problemem, niekoniecznie w wielkim kryzysie. Czasami to są dzieci z rodzin ubogich, czasami dzieci samotnych matek potrzebujące wsparcia, przyjaciela i mentora - wyjaśniła nam Agnieszka Piskozub-Rynkiewicz z MOPS Szczecinek. 

Karolina, jedna z wolontariuszek twierdzi, że jest to wspaniałe doświadczenie, kiedy można pomóc innym w codziennych obowiązkach czy problemach. Sama idea programu zakłada właśnie bycie pewnego rodzaju mentorem. Młoda osoba ma pokazywać jeszcze młodszej, którą ma pod opieką, jak można w fajny i aktywny sposób spędzać czas dzieciństwa, pokazywać lepsze strony tego okresu. Projekt zakłada również pomoc, na przykład w odrabianiu lekcji, a także służeniem radą przy rozwiązywaniu codziennych kłopotów. Sama przychylna obecność wolontariuszy jest wielką pomocą dla maluchów - twierdzi Agnieszka Piskozub-Rynkiewicz. 

Pierwsze spotkanie informacyjne w tegorocznej edycji odbyło się już 22 września, natomiast istnieje jeszcze możliwość przyjścia i wzięcia udziału w programie. Następne spotkanie przewidziane jest na 29 września na godzinę 16:30 w MOPS Szczecinek - pomieszczenia świetlicy Tratwa. 

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: