Wizyta uczniów z Niemiec w ramach wymiany polsko-niemieckiej

  • KW
  • 2014-09-24 10:21:06
Wizyta uczniów z Niemiec w ramach wymiany polsko-niemieckiej
  • Foto: TV Gawex

"Życie w Szczecinku i regionie przed dwustoma laty" - pod takim hasłem odbywała się polsko-niemiecka wymiana uczniów, którzy przyjechali do Szczecinka w ramach współpracy z Zespołem Szkół nr 1 im. Komisji Edukacji Narodowej.

16-osobowa grupa uczniów wraz z dwoma opiekunami, z Berufliche Schule des Kreises Ostholstein in Oldenburg przyjechała z wizytą do Szczecinka, 14 września. Przez cały tydzień, wraz z uczniami ZS nr 1 niemieccy goście uczestniczyli w specjalnie przygotowanych dla nich atrakcjach, związanych z tematem wymiany, czyli życiem w Szczecinku przed dwustoma laty. Tematykę projektów przygotowują uczniowie wraz z nauczycielami polskimi i niemieckimi prowadzącymi wymianę. Celem przeprowadzanych projektów jest poznawanie różnych dziedzin życia społecznego, gospodarczego, kulturowego krajów sąsiadujących, nawiązanie kontaktów przez młodzież obu krajów, poznawanie życia codziennego, rodzinnego. 

Po odebraniu niemieckich gości w niedzielę (14.09), początek wymiany został zainaugurowany uroczystą kolacją, która odbyła się w internacie Zespołu Szkół nr 1, gdzie uczniowie z niemieckiej szkoły mieli swoje miejsca noclegowe. Program wizyty był bardzo bogaty. W poniedziałek (15.09) uczniowie wybrali się do Muzeum Regionalnego w Szczecinku. Podczas wykładu, który poprowadził dla nich Pan Jerzy Dudź, Dyrektor Muzeum, zapoznał młodzież z życiem codziennym mieszkańców Szczecinka na przełomie XIX i XX wieku. Uczniowie z Oldenburga zapoznali się także z miastem uczestnicząc w grze miejskiej. W Juchowie odwiedzili gospodarstwo, gdzie wspólnie piekli bułki, młodzież uczyła się rozpoznawać gatunki zbóż, karmili zwierzęta, degustowali wiejskie wyroby. W programie przewidziano także wizytę w Słowińskim Parku Narodowym i w Muzeum Wsi Słowińskiej. Tam, w ramach zajęć młodzież miała okazję tkać sieci rybackie, tworzyć izolacje budynku, a także przygotowywać posiłek dla całej grupy według starych receptur. 

Podczas wymiany uczniom towarzyszyli koordynatorzy, nauczyciele ze szczecineckiego "Ekonomika".  Poprzez tą wymianę zainteresowanie językiem niemieckim wzrasta. Odnotowujemy także lepsze wyniki maturalne z języka niemieckiego - powiedziała nam Pani Marta Kobyłecka, jedna z koordynatorów tegorocznej wymiany. Głównym celem wymiany jest przede wszystkim integracja z sąsiadami, a także poszerzanie swoich umiejętności językowych.

Współpraca szkół jest możliwa dzięki wsparciu finansowemu Polsko - Niemieckiej współpracy Młodzieży. Środki finansowe na realizację programu wymiany ZS nr 1 otrzymuje poprzez Euroregion Pomerania w Szczecinie, z którym od  początku prowadzenia wymiany szkoła współpracuje.  

Wstępnie jest zaplanowana wymiana na przyszły rok, temat będziemy ustalać ze stroną niemiecką, plany są ale nie chcę ich jeszcze zdradzać. Wymiana została zapoczątkowana w 2002 roku, a w 2003 roku wyjechała i przyjechała do nas pierwsza grupa, także nasza współpraca trwa już ponad 10 lat - podsumowała Pani Marta Kobyłecka. 

Galeria zdjęć do artykułu

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: