Bractwo Kurkowe świętowało jubileusz

  • Redakcja TV Gawex
  • 2014-09-07 11:21:14
Bractwo Kurkowe świętowało jubileusz
  • Foto: Piotr Klentak

Wczoraj, Szczecineckie Bractwo Kurkowe obchodziło swój jubileusz XX-lecia reaktywacji. W związku z tym, przygotowane zostały uroczyste obchody.

Historia Bractwa Kurkowego sięga aż XVIII wieku. Bractwo zostało powołane do życia, aby bronić obywateli polski. Bracia, przez kolejne wieki, sumiennie spełniali swoje obowiązki, a aktualnie, gdy te działania zostały przejęte przez służby mundurowe, służą społeczności na inne sposoby. Organizują zawody i edukują młodzież z zakresu przysposobienia obronnego.

W sobotę, 6 września odbyły się obchody jubileuszu XX-lecia Reaktywacji Bractwa Kurkowego. Do naszego miasta przybyło 20 bractw z różnych miejscowości z Polski, a także jedno bractwo z Niemiec. Impreza rozpoczęła się uroczystą Mszą Świętą w intencji Ojczyzny, w szczecineckim Kościele NMP. Następnie, wśród blasku słońca, uczestnicy jubileuszu przeszli ulicami naszego miasta nad jezioro, by tramwajem wodnym dostać się na Strzelnicę Miejską. Tam, o godzinie 14:00 rozpoczął się Jubileuszowy Turniej Strzelecki. Zawodnicy rywalizowali w trzech konkurencjach: strzelanie o miecz Warcisława, strzelanie do Tarczy Brackiej i strzelanie do Tarczy Królewskiej. Dodatkowo odbyło się strzelanie do Kura Jubileuszowego i strzelanie młodzieżowe. Zwycięzcy otrzymali bardzo oryginalne nagrody takie jak miecze, szable, tarcze, a także obrazy związane z tematyką bractwa. 

Po finale i rozdaniu nagród, goście mieli możliwość zabawy na strzelnicy brackiej przy ognisku, a także w szczecineckim Zamku. 

Galeria zdjęć do artykułu

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: