Odblaski obowiązkowe, lecz czy potrzebne?

  • Redakcja TV Gawex
  • 2014-09-05 10:08:28
Odblaski obowiązkowe, lecz czy potrzebne?
  • Foto: odblaskowi.pl

31 sierpnia weszły w życie przepisy drogowe, które dotyczą pieszych i rowerzystów poruszających się poza terenem zabudowanym po zmroku. Czy faktycznie zmiana ta była potrzebna?

Ustawa, podpisana przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego, dotycząca odblasków zakłada, że każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu drogą poza terenem zabudowanym ma obowiązek posiadania elementów odblaskowych. Bez odblasków możemy się poruszać jedynie na drodze przeznaczonej dla pieszych, po chodniku lub w strefie zamieszkania. Do tej pory obowiązek noszenia elementów odblaskowych miały jedynie dzieci do 15. roku życia.

Biorąc pod uwagę fakt, że ilość ścieżek rowerowych i chodników między miejscowościami w naszym regionie jest wciąż niewystarczająca, przepis, który właśnie wszedł w życie dotyczy większości osób. W związku z tym, już dziś warto zaopatrzyć dzieci i młodzież w odblaski, a rowerzyści powinni zadbać o właściwe oświetlenie swoich rowerów i kamizelki odblaskowe.

Pieszy, który porusza się po ciemnej drodze bez odblasków jest praktycznie niewidoczny. Kierowca jest w stanie zauważyć taką osobę z odległości około 20-30 metrów. Jednakże, gdy pieszy posiada elementy odblaskowe widoczny jest już ze 150 metrów. Nieubłaganie zbliża się okres jesienno-zimowy kiedy to właśnie ilość wypadków z udziałem niewidocznych pieszych nasila się. Dlatego też zachęcamy Was do noszenia odblasków – niewiele kosztują, a naprawdę poprawiają naszą widoczność.

A jak wy oceniacie nowy przepis? Czy faktycznie był wart wprowadzenia? Czy jako prowadzący pojazd mieliście sytuację, gdzie brak odblasków mógł doprowadzić do tragicznego wypadku? Czekamy na Wasze opinie.  

Komentarze (1)

Ala Borek 2014-09-05 20:38

Odblaski, dla dzieci - mogą uratować życie

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: