Henryk Sienkiewicz na Zamku - czyli Narodowe Czytanie

  • Redakcja TV Gawex
  • 2014-09-03 13:06:35
Henryk Sienkiewicz na Zamku - czyli Narodowe Czytanie
  • Foto: TV Gawex

W sobotę, 6 września odbędzie się trzecia edycja akcji Narodowe Czytanie, która została zainicjowana przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego.

Z roku na rok do akcji przyłącza się coraz więcej miejscowości. Dwa lata temu Narodowe Czytanie zainaugurowała lektura "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza. W roku ubiegłym w ponad 700 miejscowościach czytano dzieła Aleksandra Fredry. Tym razem, wspólną lekturą będzie "Trylogia" Henryka Sienkiewicza, która, bez wątpienia, od dziesiątków lat kształtuje historyczną wyobraźnię Polaków. Szczecinek po raz drugi weźmie udział w tym wydarzeniu. O godzinie 12:00 na terenie rekreacyjnym przy Centrum Konferencyjnym ZAMEK samorządowcy, ludzie kultury, nauczyciele, przedstawiciele mediów, szczecinecka młodzież i zaproszeni goście będą czytać fragmenty takich dzieł jak: „Ogniem i mieczem”, „Potop”, „Pan Wołodyjowski”. Przy zamku przygotowane zostaną miejsca siedzące dla uczestników, nie zabraknie także muzycznych prezentacji, o które zadba Szczecineckie Towarzystwo Muzyczne oraz studio Wokalne SAPiK. 

Celem organizowanego wydarzenia jest wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości, zwrócenie uwagi na bogactwo polskiej literatury, a przede wszystkim popularyzację czytelnictwa, które wciąż w naszym kraju jest na niskim poziomie. 

Zapraszamy wszystkich do wzięcia udziału w tym wydarzeniu. Mamy nadzieję, że frekwencja dopisze, a nawet będzie większa niż w roku ubiegłym. Warto wspomnieć, że Narodowe Czytanie odbyło się wówczas na jeziorze Trzesiecko, podczas rejsu statkiem, gdzie liczba chętnych przekroczyła liczbę dostępnych miejsc. 

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: