Kuchnia w stylu Slow Food - nowa duma kołobrzeskiego Aquariusa

  • Redakcja TV Gawex
  • 2014-09-02 13:33:35
Kuchnia w stylu Slow Food - nowa duma kołobrzeskiego Aquariusa
  • Foto: TV Gawex

Kołobrzeska restauracja Horyzont, mieszcząca się w Hotelu Aquarius SPA jako pierwsza w regionie zyskała certyfikat przyznawany przez organizację Slow Food. "To dla nas wielkie wyróżnienie i jednocześnie nagroda za wytężoną pracę całego zespołu kucharzy i szefa kuchni Jacka Krakowiaka" - mówi Marian Jagiełka - współwłaściciel Aquarius SPA

Slow food to kontrpropozycja dla opanowującej cały świat kultury fast food. Polega ona na starannym wyborze produktów, które spożywamy, a także delektowaniu się nimi. Pod uwagę brane są tylko produkty nieprzetworzone, wytworzone w sposób naturalny i tradycyjny. Ważny jest też kontekst lokalny,otóż najlepiej gdy  produkty  wykorzystywane w komponowaniu posiłków  typu slow pochodzą z okolicznych  hodowli i upraw.

Slow food  - to także międzynarodowa organizacja non-profit, która powstała w roku 1986 we Włoszech. Od początku swojego istnienia organizacja wspierała niewielkich, regionalnych producentów żywności produkujących zdrowe, tradycyjne, oryginalne produkty, które zagrożone były wyginięciem poprzez ekspansję fast foodów. W ciągu 15 lat istnienia organizacja bardzo się rozrosła i przekształciła w międzynarodowy ruch, który aktualnie zrzesza ponad 60 tysięcy członków na całym świecie. Obecnie Slow Food to coś więcej - to  nie tylko styl życia, ale też życia (Slow Life) zyskujący sobie coraz więcej zwolenników na całym świecie.

W Polsce trend ten pojawił się dopiero w 2002 roku w Krakowie. Pierwszy projekt nosił nazwę „Oscypek” i polegał na podjęciu działań prawnych, które umożliwiłyby legalną sprzedaż i promocję tradycyjnego polskiego sera produkowanego na Podhalu.

Slow Food Polska poleca restauracje, gdzie można się delektować potrawami kuchni tradycyjnej i przysmakami z całego świata. Wybrane restauracje, po spełnieniu pewnych kryteriów i przejściu procedury weryfikacyjnej zostają oznaczone znakiem Ślimaka, który jest Symbolem Slow Food i są promowane.  Jedną z restauracji, która  w ostatnim czasie dołączyła to tego szacownego grona promotorów Slow Food jest restauracja „Horyzont” w Hotelu Aquarius SPA w Kołobrzegu.  Nagroda została przyznana - jak możemy przeczytać w uzasadnieniu, "za stworzenie restauracji, w której smak świeżych ryb bałtyckich i wędrownych nie ma sobie równych." Poszczycić się może ona wykorzystywaniem tylko produktów ekologicznych, rekomendacją produktów regionalnych z  bogatym uzupełnieniem produktów sezonowych. Restauracja, której szefem kuchni jest Pan Jacek Krakowiak, wykorzystuje nie tylko naturalną żywność lecz także najnowsze technologie gastronomiczne.  Taka kuchnia przyciąga  coraz więcej zwolenników, nie tylko turystów zagranicznych wizytujących tłumnie Kołobrzeskie uzdrowisko, ale także wielu polaków - coraz bardziej świadomych pozytywnego wpływu dobrego, zdrowego żywienia na ogólną  jakość życia.

Rekomendację Slow Food posiada tylko kilka restauracji w Polsce. W naszym województwie ślimakiem mogą się pochwalić dwie – Park Hotel w Szczecinie i właśnie Horyzont w Kołobrzegu.

Galeria zdjęć do artykułu

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: