Gminne Dożynki w Krągach

  • Andrzej Nadolny
  • 2014-08-31 00:23:55
Gminne Dożynki w Krągach
  • Foto: an

Dożynki czyli Święto Plonów, połączone z obrzędami dziękczynnymi za ukończenie żniw i prac polowych.

Wprawdzie tu i tam można jeszcze spotkać niewielkie łany zboża na polu, niemniej już tak się zwyczajowo przyjęło, że co roku, na koniec sierpnia lub w pierwszych dniach września organizuje się Święto Plonów. W Gminie Borne-Sulinowo w tym roku organizatorami dożynek jest Urząd Miejski  Borne-Sulinowo i wieś Krągi.

Dziś, prawdziwych rolników już nie ma - można by sparafrazować słowa starej cygańskiej piosenki. Obecnie miejsce rolników zajęli producenci żywności, specjalizujący się w uprawach lub hodowli. Rolnicy- to ''wymarły gatunek''  powiedział nam jeden z plantatorów, który uprawia kilkaset hektarów ziemi. Miejmy jednak  nadzieję, że słowo ''rolnik'' nie zaniknie i nie zostanie  zastąpione plantatorem, hodowcą czy producentem żywności.

Dzisiejsze gminne dożynki w Krągch rozpoczęły się w kościele, mszą dziękczynną, następnie barwny korowód z poświęconymi w trakcie mszy  wieńcami wykonanymi zgodnie z tradycją, ze zbóż i kwiatów -  przeszedł przez wieś na plac centralny. Centrum Kultury i Rekreacji z Bornego - Sulinowa przygotowało dla uczestników wiele atrakcji, również dla tych najmłodszych - pojawił się więc dmuchany zamek, czy popularne malowanie twarzy. Tradycyjnie święto na placu rozpoczęto od przekazania bochna chleba przez starościnę i starostę dożynek włodarzom gminy, którzy  następnie częstowali nim mieszkańców gminy.  Jak co roku, organizowano też konkurs na najładniejszy wieniec. Rozstrzygnięciem tego ważnego konkursu zajęła się specjalnie powołana do tego komisja. Całą imprezę, swoimi występami uświetniły zaproszone zespoły, były to: REPERSI, PODLOTKI, BORNEŃSKIE WRZOSY, STOKROTY i JARZĘBINY. Odbył się również koncert zespołu ALEBABKI, a gwiazdą wieczoru był zespół JESIENNI. O godzinie 21.30 zaproszono wszystkich uczestników do zabawy tanecznej przy dźwiękach zespołu VIRAGE. Zabawa trwała do późna.

 Relację z tego wydarzenia zobaczą Państwo już wkrótce na naszej antenie. Zapraszamy

Galeria zdjęć do artykułu

Komentarze (2)

Maria 2014-09-01 08:04

Wspaniałe święto -piękne wieńce i figury rolników ze snopków siana. Gratulacje!

Agnieszka 2014-09-02 08:05

Piękne święto, zintegrowało wszystkich mieszkańców krągów, po zakończeniu Dożynek ,ok 2giej w nocy "super bohaterowie" z wioski Jeleń spalili dożynkową babę stojacą przy zjezdzie z głównej drogi -miała być wizytówką - jaką przyznac im nagrodę?? za atak wandalizmu i chuligaństwa??

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: