Czas do szkoły! Szczecinecka oświata - krótki raport

  • Eliza Świtling
  • 2014-08-26 10:57:42
Czas do szkoły! Szczecinecka oświata - krótki raport
  • Foto: TV Gawex

Nowy rok szkolny, który już niebawem się rozpocznie, to oczywiście nowe wyzwania dla szczecineckiej oświaty. Czy nasze szkoły są do niego przygotowane? Postanowiliśmy to sprawdzić u samego źródła czyli w Miejskiej Jednostce Obsługi Oświaty.

 -  Jako samorząd zadbaliśmy przede wszystkim o to, aby nasze szkoły podstawowe zostały należycie przygotowane do przyjęcia sześciolatków. To był dla nas absolutny priorytet - mówi dyrektor MJOO, Joanna Powałka.

- W nadchodzącym roku szkolnym do klas pierwszych trafi 506 uczniów, z czego 209 to właśnie dzieci w wieku sześciu lat. Mimo pewnych kontrowersji, jakie towarzyszyły zmianom przepisów oświatowych, jak na razie zanotowaliśmy w Szczecinku jedynie 38 odroczeń, co w skali całej populacji nie jest znaczącą liczbą (dane z MJOO z 19 sierpnia) - dodaje na zakończenie swej wypowiedzi.

Z punktu widzenia rodziców  naszych pierwszoklasistów najważniejszą informacją jest oczywiście fakt spełnienia wszelkich  architektonicznych wymogów, jakie stawiane są placówkom oświatowym w procesie edukacji sześciolatków. W tym przypadku nie ma więc najmniejszych powodów do obaw.  Szczecinek zrobił bowiem wszystko, co należało w tej materii zrobić, dołączając tym samym do grona miast, które są w pełni przygotowane do wyzwań edukacyjnych związanych z edukacją najmłodszych.

Nasze szkoły są wyposażone w nowoczesne łazienki, umywalki oraz pisuary dostosowane do standardów, jakie obowiązują w przypadku dzieci sześcioletnich. We wszystkich szkołach podstawowych prowadzone są też świetlice oraz stołówki. Dotarły też do nas bezpłatne Elementarze, które otrzymają wszyscy pierwszoklasiści.

Szczecineckie placówki oświatowe (przedszkola, podstawówki i gimnazja) przeszły też podczas wakacji gruntowne remonty. Miasto wydatkowało na ten cel przeszło 231 tysięcy złotych (231.700,-zł). Wyremontowano między innymi łazienki w przedszkolu im. K. Makuszyńskiego (28.000,00 brutto), parkiet na sali gimnastycznej w SP 6 – (19.600 zł brutto), korytarz wraz z oświetleniem w SP 7 oraz pokój nauczycielski w Gimnazjum nr 1 (25.000,00 zł brutto). Wykonano generalny remont dwóch łazienek (dziewcząt i chłopców) w Gimnazjum nr 2 (64.700,00 brutto) i Gimnazjum nr 3 (36.000,-zł brutto).

Posiadamy też bardzo dobrze przygotowaną kadrę nauczycielską, która wciąż podnosi swoje kwalifikacje. W minionym roku szkolnym 11 nauczycieli uzyskało stopień nauczyciela mianowanego, a 4 pedagogów zdobyło tytuł nauczyciela dyplomowanego.

Oprócz tego, dzięki staraniom miasta i pozyskanym środkom finansowym z Urzędu Marszałkowskiego, Gimnazjum nr 2 jeszcze w tym roku wzbogaci się o trójtorową, poliuretanową bieżnię lekkoatletyczną i skocznię do skoku w dal. Dokumentacja techniczna projektu jest już gotowa. Miasto oczekuje tylko na wydanie pozwolenia na budowę.

Koszt całej inwestycji zamknie się w kwocie 236.575,74-, zł, z czego wartość otrzymanego dofinansowania wyniesie 100 tysięcy złotych.

To wszystko pozwala z optymizmem patrzeć w przyszłość szczecineckiej oświaty. Wszystkim uczniom życzymy oczywiście powodzenia w nadchodzącym roku szkolnym 2014/2015, informując jednocześnie w imieniu organizatorów,  że uroczyste Powiatowo-Miejskie Rozpoczęcie Roku Szkolnego odbędzie się 1 września o godzinie 12:00 w Zespole Szkół im. KEN. Zapraszamy!!!

info: UM Szczecinek

Komentarze (1)

telewidz 2014-08-27 10:00

Ciekawe czy w tym roku szkolnym gimnazjum nr 1 przygotowało wreszcie palarnie dla uczniów tej szkoły, żeby uczniowie nie musieli się na przerwach chować po krzakach, klatkach domów, co zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym jest bardzo uciążliwe, przydałoby się też na placu szkoły kilka huśtawek i ławeczek z których gimnazjaliści bardzo chętnie korzystają ( nie zawsze w sposób właściwy) na sąsiadującym placu zabaw dla dzieci .

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: