Ile wydajemy na szczecinecki samorząd

  • Redakcja TV Gawex
  • 2014-08-18 14:03:42
Ile wydajemy na szczecinecki samorząd
  • Foto: TV Gawex

Jak co roku - pismo samorządu terytorialnego "Wspolnota" przygotowało ranking wydatków samorządowych. Jak można przeczytać w raporcie - wbrew obiegowym opiniom, od kilku lat samorządowcy na administracji oszczędzają. W wielu miastach wydatki na ten cel stale spadają, począwszy od 2010 roku. Obecnie wyraźnie obniżyły się m.in. wydatki na remonty bieżące, telefony komórkowe i stacjonarne. Ile wydają mieszkańcy Szczecinka na utrzymanie urzędników? Zapraszamy do zapoznania się z raportem.

Co roku prof. Paweł Swianiewicz, doradca prezydenta ds. samorządów wykonuje  iście mrówcza pracę aby policzyć, który z samorządów jest "najtańszy", a który "najdroższy" dla jego mieszkańców. Właśnie w ostatnim wydaniu czasopisma „Wspólnota” ukazał się jego ranking, w którym przeliczył wydatki bieżące gmin, powiatów i województw na głowę ich mieszkańca.

Mieszkańcy powiatu szczecineckiego wydali w 2013 roku, na swój samorząd terytorialny 92,85 zł  od osoby. Z takimi wydatkami, Powiat Szczecinecki, zajął 94 miejsce w ranking, na 148 powiatów, liczących sobie powyżej 75 tys. mieszkańców. Choć mieszkańcy  samego Szczecinka, na administrację miasta wydali dwa razy tyle, bo 207,58 zł,  to i tak  wśród miast powyżej 30 tys. mieszkańców, Szczecinek zajął wysokie, bo aż 25 miejsce w rankingu,  tu na 107 miast powiatowych liczących powyżej 30. tys. mieszkańców. Ta wysoka pozycja, na pewno ucieszy mieszkańców, zwłaszcza, że im wyższa nota w rankingu, tym tańszy samorząd w przeliczeniu na jednego mieszkańca.

Dla porównania, najtańszy od lat Mielec ( woj. podkarpackie) wydał na swoją administrację 157,31 zł od mieszkańca. Najdrożej zaś, kosztowało utrzymanie Samorządu mieszkańców Kozienic (woj. mazowieckie) tam wydatki sięgnęły, aż 412,87 zł na osobę.

Jeśli chodzi o gminy wiejskie, to gmina wiejska Szczecinek,  znalazła się  na 328 miejscu w rankingu, na 747 gmin wiejskich liczących sobie 5-10 tys.osób. Tu przeciętny mieszkaniec wydał na administrację 321,10 zł.

Ogólnie ranking prowadzony od 2002 roku - pokazuje, że wbrew powszechnym opiniom, wydatki na samorząd maleją z roku na rok.

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: