Zobacz jak będzie przebiegała nowa droga ekspresowa S6

  • Redakcja TV Gawex
  • 2014-08-12 11:54:55
Zobacz jak będzie przebiegała nowa droga ekspresowa S6
  • Foto: SzLOT

13 mld złotych tyle, według wstępnych kosztorysów ma kosztować droga droga ekspresowa S6 – łącząca Goleniów koło Szczecina przez Kołobrzeg, Koszalin, Słupsk, Lębork i Trójmiasto z Rusocinem. Ten odcinek S6, będzie miał łączną długości ok. 330 km. Poprowadzić będzie niemal równolegle do wybrzeża Bałtyku łącząc aglomerację szczecińską i Trójmiasto. Przejazd nową trasą z jednego miasta do drugiego ma zająć kierowcom 3 godziny.

Trzynaście miliardów złotych  - tyle ma kosztować budowa trasy ekspresowej S6 na odcinku Szczecin-Gdańsk. To wyliczenia drogowców, jednak tą kwotę mają  jeszcze zweryfikować oferty przetargowe. Samorządy położone wzdłuż planowanej trasy powołały stowarzyszenie pod nazwą "Stowarzyszenie Samorządowe S6" w ramach którego podjęły ścisła współpracę.

Budowa ciągu S6 Szczecin - Koszalin weszła do nowego programu budowy dróg  i autostrad, decyzją  minister Bieńkowskiej z dnia  5 tego sierpnia 2014 roku. Tą samą decyzją minister Bieńkowska zatwierdziła budowę obwodnicy Koszalina  - będącą częścią projektu S6, a także obwodnice Wałcza w ciągu S10 i Szczecinka w ciągu S11. Inwestycje te, jak podkreśliła pani minister mają  poprawić dostępność transportową naszych portów morskich, oraz upłynnić ruch w Polsce północno - zachodniej.  Janusz Gromek - prezydent miasta Kołobrzegu liczy, że nową drogą szybkiego ruchu, licznie przyjadą do nas turyści z Niemiec, oraz nowi inwestorzy - to z kolei wizja rozwijającego się i walczącego o nowe miejsca pracy Koszalina. "Już wygraliśmy, lokalizacją właśnie, jedną z inwestycji. Chodzi o spółkę szwajcarską, holding Robert Thoma GmbH, produkujący różnego rodzaju pojemniki z tworzyw sztucznych. Spółka zainwestuje 40 mln zł w fabrykę w w Słupskiej Specjalnej Strefy,  a to właśnie za sprawą bliższego położenia  i sprawniejszego transportu od Berlińskiego ringu" - chwali się Prezydent Koszalina Piotr Jedliński.

Według wicepremier Elżbiety Bieńkowskiej wybudowanie odcinka Szczecin-Koszalin będzie kosztowało ok. 3 mld zł. Przetarg ma zostać ogłoszony jeszcze w tym roku.
Budowa ekspresowej drogi przez Pomorze jest zapisana w rządowych projektach do roku 2020. Optymiści twierdzą nawet, że S6 może powstać nawet do roku 2018. Wtedy trasę Szczecin-Gdańsk można by pokonać samochodem w trzy godziny.

Droga krajowa nr 6 jest najważniejszą trasą drogową Pomorza i należy do najważniejszych ogniw krajowego systemu komunikacyjnego. Łączy największe miasta Polski Północnej: Szczecin, Gdańsk, Gdynię, Słupsk, Koszalin z Berlinem i Kaliningradem. Stanowi połączenie drogowe polskich portów morskich, od Świnoujścia i Szczecina, do portów Trójmiasta. Od niej odchodzą na północ drogi obsługujące tereny turystyczne nad polskim morzem. Stanowi ona także część korytarza transportowego, łączącego obwód Kaliningradzki z Europą Zachodnią oraz połączenie na Litwę – do Kowna i Wilna. Korytarz ten od Gdańska przebiega na wschód, częścią drogi nr 7, a od Elbląga drogami: 22 i 54.

Komentarze (2)

zz 2014-08-13 13:30

Przecież krajowa 11 jest dla naszego regionu po wielokroć ważniejsza, no, ale radujmy się z drogi, która nie ma dla nas znaczenia... Zresztą dla Koszalina podobnie.

Fornax 2014-08-14 09:31

Do zz: dla kogo nie ma znaczenia, dla tego nie ma. Dużo podróżując po Polsce i naszym regionie doceniam, każda nową drogę. Oczywiście S11 byłaby dla mnie również najważniejsza.

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: