136 wypadków i 8 utonięć, bilans pierwszego miesiąca wakacji w naszym województwie

  • Eliza Świtling
  • 2014-08-08 12:09:10
136 wypadków i 8 utonięć, bilans pierwszego miesiąca wakacji w naszym województwie
  • Foto: TV Gawex

Pierwszy miesiąc wakacji za nami. Wstępne podsumowanie wskazuje, że tym roku w lipcu było bezpieczniej niż w poprzednich latach. Mniej było wypadków, rannych, spadła też liczba zabitych. Okazało sie, że nie dla każdego był to czas beztroski i wypoczynku. W 136 wypadkach drogowych, do których doszło w pierwszym miesiącu wakacji na drogach naszego województwa zginęło 13 osób, a 202 zostało rannych. W większości przypadków przyczyną była zwykła bezmyślność oraz brawura wśród uczestników ruchu drogowego.

Wakacje to okres, kiedy na drogach znacznie wzrasta ruch samochodów osobowych, autobusów oraz coraz bardziej popularnych motocykli i skuterów. Wzmożony ruch niesie ze sobą wiele niebezpieczeństw. Szczególnie wtedy, gdy górę nad zdrowym rozsądkiem kierowcy bierze chęć jak najszybszego dotarcia do miejsca wakacyjnego wypoczynku. Słoneczna pogoda, sucha nawierzchnia sprawia, że kierujący mocniej przyciskają pedał gazu.  

Takie nieodpowiedzialne zachowania bardzo często znajdują odzwierciedlenie w policyjnych statystykach. Policjanci wyprzedzając bieg wydarzeń już przed wakacjami przeprowadzali  wiele działań, które miały na celu przestrzec, uczulić i przypomnieć podstawowe zasady bezpieczeństwa.  Funkcjonariusze nadal prowadzą szereg czynności zmierzających do poprawy bezpieczeństwa zarówno na drodze jak i w innych miejscach wypoczynku. Szczególnie nasilone kontrole prowadzone są w weekendy, kiedy to ruch na drogach jest wyjątkowo wzmożony. Niestety mimo tak wielkiego zaangażowania policjantów oraz ich wielu apeli o rozwagę i ostrożność nie obyło się bez ofiar. 

W czasie  pierwszego miesiąca wakacji doszło na zachodniopomorskich drogach do 136 wypadków ( to aż o 37 mniej  niż w zeszłym roku ), w których zginęło 13 osób  (o 2 mniej niż rok temu), a  202 osoby  zostały ranne ( to  o 15 mniej niż w tym samym czasie w 2013r.).

Policyjne statystyki wskazują, że wśród rannych i zabitych na drogach, duża grupę stanowią piesi i rowerzyści. W przypadku zderzenia z pojazdem, nie mają oni praktycznie żadnych szans na przeżycie. Ponadto są oni sprawcami wielu wypadków. Dzieje się tak dlatego, że przechodzą przez jezdnię w miejscu do tego nie przeznaczonym lub idą niewłaściwą stroną drogi. Nie pamiętają również o odblaskach, które są konieczne, by w czasie mgły lub nocą, byli widoczni dla kierujących samochodami. Z kolei w przypadku kierujących główną przyczyną wypadków była jak zawsze brawura. Niedostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze, wyprzedzanie na trzeciego i przed wzniesieniem – to główne grzechy większości zatrzymanych przez policjantów kierowców. 
Niestety część z nich wsiada także do samochodu po wypiciu alkoholu. 

W lipcu mundurowi zatrzymali  609  kierujących „na podwójnym gazie” ( tzn.  nietrzeźwych i po spożyciu alkoholu), to o 32 mniej niż w roku 2013. Podczas I- go wakacyjnego miesiąca  zachodniopomorscy policjanci  wylegitymowali łącznie 143733 osób, a w tym samym czasie 2013r. – 110580 osób.

Niestety do tragicznych zdarzeń w minione wakacje doszło również nad wodą. W województwie zachodniopomorskim  w samym miesiącu lipcu  utonęło 8 osób, w tym 8 – letni chłopiec. Dla porównania w tym samym czasie  w roku ubiegłym utonęło również 8 osób w tym 3 nieletnie. Przed nami kolejne tygodnie wakacyjnego odpoczynku a  liczba tych wypadków już  przeraża,   przyczyną tych zdarzeń  najczęściej było brak zdrowego rozsądku. 
Podczas ubiegłorocznych wakacji utonęło łącznie 22 osoby. 

info: KWP Szczecin
 

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: