Nowa obwodnica Szczecinka zatwierdzona przez Radę MInistrów

  • Redakcja TV Gawex
  • 2014-08-06 10:23:11
Nowa obwodnica Szczecinka zatwierdzona przez Radę MInistrów
  • Foto: UM Szczecinek

To jedna z najważniejszych decyzji gospodarczych dla naszego miasta i powiatu, a data 5 sierpnia 2014 roku przejdzie z pewnością do historii Szczecinka. 05.08 we wczesnych godzinach popołudniowych, Rada Ministrów dokonała długo oczekiwanych zmian w "Programie Budowy Dróg Krajowych na lata 2011-2015". Tym samym oficjalnie zatwierdzono kluczowe inwestycje komunikacyjne dla Pomorza Zachodniego, a mianowicie budowę drogi S6 oraz obwodnic Wałcza i Szczecinka.

To oczywiście ogromny sukces burmistrza miasta, który już kilka miesięcy wcześniej, po enuncjacjach prasowych, poddających w wątpliwość budowę szczecineckiej obwodnicy w obecnej perspektywie finansowej,  apelował o zachowanie spokoju, wskazując jednocześnie na realne możliwości wprowadzenia do kalendarza inwestycyjnego GDDKiA, pewnych korekt. Czas pokazał, że jego przewidywania się potwierdziły.  - Ten sukces nie byłby oczywiście możliwy gdyby nie pomoc wielu ludzi. Dlatego też chciałbym podziękować, panu Senatorowi Piotrowi Zientarskiemu za jego ogromny wkład w skuteczny lobbing sejmowy w sprawie naszej obwodnicy. Podziękowania należą się również posłowi Wiesławowi Suchowiejce, staroście Krzysztofowi Lisowi oraz ministrowi Stanisławowowi Gawłowskiemu, którzy nas wspierali – stwierdził w podsumowaniu burmistrz Jerzy Hardie-Douglas.

Na dzisiejszą decyzję rządu czekała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, która jeszcze tego lata ogłosi przetarg na największą w powojennej historii Szczecinka inwestycję. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami szczecinecka obwodnica zostanie zbudowana metodą „zaprojektuj i wybuduj”. Przewidywany koszt budowy to około 650 mln zł!

Dwupasmowa obwodnica Szczecinka będzie miała około 13 km długości i przebiegać będzie od Turowa, przez Las Miejski, ulicę Leśną,  Słupską i dalej, aż do wylotówki na Koszalin. Na jej długości powstaną cztery zjazdy – węzły komunikacyjne. Budowa obejmie obszar miasta oraz  tereny gminy wiejskiej Szczecinek (sołectwa: Dalęcino, Sitno i Turowo).

Podstawowe parametry techniczne szczecineckiej obwodnicy:

klasa - S,

prędkość projektowa - 100 km/h,

szerokość pasa ruchu - 3,50 m,

liczba pasów ruchu – 2 x 2 pasy,

szerokość pasa awaryjnego – 2,5 m,

szerokość pasa dzielącego - 12 m.

 Info: Tomasz Czuk - UM Szczecinek

Nowa obwodnica Szczecinka zatwierdzona przez Radę MInistrów

Komentarze (1)

blablabla 2014-08-13 09:14

No i co z tych 650 milionów skoro 10% będzie rozkradzione i jeszcze trochę pójdzie na łapówki. Gdyby prywatna firma budowała tą dziurownice, koszt był by 3 razy mniejszy.

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: