Szpital miejski w Szczecinku z dofinansowaniem 1.563 tys.zł. od miejskich radnych.

  • Redakcja TV Gawex
  • 2014-07-28 09:39:40
Szpital miejski w Szczecinku z dofinansowaniem 1.563 tys.zł. od miejskich radnych.
  • Foto: TV Gawex

Nowoczesny, wygodny i dobrze wyposażony szpital w Szczecinku Nowe oddziały gotowane na początku października- tak to możliwe. Szczecineccy radni jednogłośnie poparli wniosek o dofinansowanie projektu "Rozbudowa szpitala w Szczecinku II etap." o kwotę 1.563 tys.zł.

Dziś od godz. 9.00, 21 szczecineckich radnych obradowało nad kwestią przyjęcia wniosku o dofinansowanie projektu "Rozbudowa szpitala w Szczecinku  II etap." realizowanego przez Szczecinecki Powiat.  Była to doskonała okazja do podsumowania dotychczasowych działań  jakie zostały podjęte przez powiat i miasto na rzecz szpitala w latach 2011 - 2013. Podsumowanie takie przedstawił starosta  Krzysztof Lis, a wynika z niego, że do tej pory Starostwo Powiatowe Szczecinek przekazało na rzecz szpitala  kwotę 3 mln zł, a miasto Szczecinek, kwotę 2 mln zł. Kolejne  wydatkowane środki pochodziły także, z zysku wygenerowane przez spółkę Szpital miejski w Szczecinku i wyniosły xxx.

"II etap projektu  - Rozbudowa Szpitala w  Szczecinku", decyzją  Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego  zostanie dofinansowana kwotą 3 mln zł, będzie to refundacja części kosztów wykonanych już prac budowlanych związanych z rozbudową. Dodatkowo Powiat Szczecinek pozyskał  na ten cel  wyposażenia i zakupu sprzętu szpitalnego 4 591 tys. z rezerwy budżetowej Ministerstwa Finansów. Jest to jedyny wniosek w woj. zachodniopomorskim, który takie dofinansowanie pozyskał. Aby uzyskać takie dofinansowanie - trzeba było się wykazać opinię istotnego ośrodka szpitalno-medycznego w regionie. Nasz szpital taka opinię uzyskał od marszałka województwa oraz od wojewody zachodniopomorskiego, a także pozytywną opinię ministerstwa rozwoju regionalnego. Udział własny samorządu w inwestycji będzie podzielony między miasto i powiat, w tej samej proporcji co podział udziałów własnościowych  w spółce Szpital miejski w Szczecinku i wyniesie on odpowiednio 1 642 tys. dla powiatu i 652 dla miasta.

Starosta Krzysztof Lis  przedstawił  miejskim radnym co zostanie zrealizowane w ramach pozyskanych kwot. Tak więc, zostanie  zrealizowanych pięć przetargów. Pierwszy z nich to rozbudowa sali operacyjnej. Drugi to dostawa sprzętu medycznego dla oddziału internistycznego i urazowo -  ortopedycznego. Trzeci przetarg dotyczyć będzie dostawy mebli szpitalnych na oddziału, a piąty wyposażenia w sprzęt medyczny do rozbudowywanej  właśnie sali operacyjnej.

"Na etapie projektowania całego przedsięwzięcia nie zakładaliśmy budowy kolejnej sali operacyjnej, ale odległość nowej części szpitala od obecnej sali oraz przecinanie się ścieżek komunikacyjnych czystych i brudnych w szpitalu sprawiły, że przeprojektowaliśmy  te rozwiązania i zdecydowaliśmy się na budowę nowej sali operacyjnej - koszt takiej sali to ok. 4 mln zł. To pociąga za sobą kolejne koszty, dlatego zgłaszamy się do  burmistrza i rady miasta z prośbą o dofinansowanie projektu do poziomu 1.563 tys."   - powiedział starosta Krzysztof Lis.

Obecnie na terenie szpitala będzie realizowany montaż pomp cieplnych  i ogniw fotowoltaicznych  projekt wart  2.160 tys. zł - który w 75% uzyskał dofinansowane  z Regionalnego  Programu Operacyjnego  woj. zachodniopomorskiego, a w kolejnych 15%  dofinansowanych z wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska. 464 tys - udział własny powiatu szczecineckiego

Powiat zgromadził także środki, na termomodernizację i przebudowę dachu  głównego szpitala wraz montażem kolektorów słonecznych. Koszt tego przedsięwzięcia szacowany jest n  1.963 tys. zł.  Tu udział  Powiatu szczecineckiego wyniesie 891 tys. zł. Z tą inwestycją związana jest też  przebudowa oddziału pediatrycznego, w budynku głównym szpitala, jej koszt to 2 226  tys. zł -

Kolejny gotowy finansowo projekt, to zakup  "mobilnego szpitala". Wyliczał Starosta Krzysztof Lis  - czyli bardzo nowoczesnej karetki  - cały koszt przedsięwzięcia to 533 tys. zł, a  udział powiatu szczecineckiego w tym zakupie to 133 tys.  zł. Pozostała część kwoty to także dofinansowanie zewnętrze.

To wszytko, to jeszcze nie koniec. Kolejne, przedstawione dziś na radzie miasta plany, dotyczą  przebudowy Szpitalnego Oddziału Ratunkowego oraz rozbudowy Oddziału Intensywnej Opieki Medycznej  - do 7  łóżek. Jak powiedział  Burmistrz Hardie - Douglas  - "Cały ten projekt jest niezwykle  bardzo ambitny, a co za tym idzie kosztowny. Chodzi  o dalszą rozbudowę szpitala miejskiego. Zostanie podniesiony dach, zmienimy Lukarny, powstanie duży OIOM, zakończymy także remont parteru szpitala. Odnowimy oddział dziecięcy - tak aby był wreszcie komfortowy. Będziemy mieli szpital specjalistyczny i nasi mieszkańcy nie będą musieli  już kolędować po całej Polsce po różnych miejscach."

 Podsumowując warto przypomnieć jak  środki  przeznaczone na remont Szpitala w latach 2012 - 2014 rozkładają  się na następujących partnerów: Szpital w Szczecinku sp. z o.o. 11.633 tys.; Miasto Szczecinek 3.652 tys.; Powiat Szczecinek 14.333 tys. Razem właściciela spółki  wydadzą na szpital ok. 30 mln zł.

"Dzięki takim wydatkom przenieśliśmy się z połowy XX w do wieku XXI. Mamy warunki, żeby leczyć w nowoczesny sposób, nowoczesnym sprzętem, w warunkach hotelowych. Ludzie zaczynają czuć dumę z tego że w tym szpitalu pracują." - cieszy się burmistrz Douglas.

 "Takiej współpracy między samorządem powiatowym, a miastem mogą pozazdrościć nam mieszkańcy w wielu miastach polskich. W sprawie poprawy jakości obsługi medycznej, miasto idzie ramię w ramię z powiatem - to się rzadko zdarza". - zachwala radny Marek Ogrodziński - pracownik szpitala. 

 Pacjentom pozostaje czekanie na  zapowiedziane na październik otwarcie nowych oddziałów szpitalnych, a nastepnie komfortowe korzystanie z nowych  możliwości medycznych szczecineckiego szpitala.

-

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: