Pierwsi zwolnieni z Elmilku rejestrują się w Szczecineckim Urzędzie Pracy

  • Redakcja TV Gawex
  • 2014-07-16 17:26:09
Pierwsi zwolnieni z Elmilku rejestrują się w Szczecineckim Urzędzie Pracy
  • Foto: Andrzej Nadolny

W szczecineckim Powiatowym Urzędzie Pracy zarejestrowała się pierwsza grupa osób zwolniona z zakładu Kruszwica. Jak powiedział nam dyr. Wiesław Kosmala "właśnie zarejestrowaliśmy pierwsze 25 osób. Kolejna grupa 32 osób zarejestruje się u nas na początku sierpnia.

"Staramy się  tym osobom szczególnie pomóc. Mamy już nazwiska osób które będą się rejestrować w sierpniu. Przygotowujemy się do tego. Mamy wyznaczony specjalny pokój, w którym te osoby będą się rejestrować, wyznaczymy im też godziny,  tak aby nie stały w kolejkach. Mamy świadomość, że ta sytuacja jest dla nich niezwykle trudna. Chcemy zrobić wszystko aby to przebiegało dla nich maksymalnie komfortowo". - mówi Wiesław Kosmala.

"To bardzo duże zwolnienie grupowe. W Szczecinku największe  od lat.  Wspólnie ze starostą przygotowaliśmy pakiet pomocowy dla zwalnianych pracowników,  i mamy nadzieję, że jest on dobrze znany wszystkim zainteresowanym. Obecnie odwiedzamy zakład prawie co dziennie, spędzamy spor czasu na rozmowach. Przypomnę, wspólnie ze starostą Lisem piątego maja byliśmy u pana ministra Kosiniak - Kamysza w  ministerstwie  pracy  i polityki społecznej w Warszawie i rozmawialiśmy o  naszym problemie, szukaliśmy możliwości wsparcia. Już 20 maja  otrzymaliśmy decyzję ministra, która była pozytywną odpowiedzią na złożony przez nas wniosek. Otrzymaliśmy z ministerstwa  kwotę 800 tys. zł na program dla tych pracowników."

Obecnie w ramach tej kwoty podejmowane są różne działania pomocowe. Pierwszych 10 pracowników zgłosiło wnioski o szkolenia. PUP przygotowuje specjalny pakiet  szkoleń specjalnie przygotowany pod potrzeby tych pracowników. 2 kolejne osoby złożyły wnioski o rozpoczęcie działalności gospodarczej i uzyskają dofinansowanie na ten cel.

W zakładach Kruszwicy 31 październiki ma być wygaszona produkcja. Do tego też czasu muszą być zwolnienie wszyscy pracownicy.

"Obecnie czekamy na inwestorów, którzy zaczną zatrudniać ludzi i zgłoszą się po tych właśnie pracowników. Dziś mamy rynek pracodawcy, a za trzy lata Szczecinek może stać się rynkiem pracownika, to będzie miało także wpływ na płace pracowników. Oby kiedyś było tak, że będzie więcej miejsc pracy niż pracowników."- zakończył Wiesław Kosmala.

Komentarze (2)

awax 2014-07-16 20:09

Może Pan Dyrektor PUP przestałby "mówić" i zaczął działać. Nie widzę na przykład na stronie PUP jakie kwalifikacje posiadają zwolnienie pracownicy.

byly pracownik 2014-07-17 22:52

Rejestrowalen się w PUP i jakiejś specjalnej pomocy nie uzyskalem. Czekalem w kolejce tak samo jak inni bezrobotni. Po tygodniu byłem na pierwszym podpisie gdzie Pani zapytała się dlaczego się rejestruje w PUP? Na moja odpowiedź ze zostałem zwolniony i nie mam pracy dlatego się zarejestrowałem.... Odpowiedziała ze nie jest to konieczne... Zobaczymy jak wybiore sobie jakiś kurs czy szkolenie w podniesieniu kwalifikacji.. Co wtedy powiedzą...

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: