Uwaga domokrążcy krążą!

  • Redakcja TV Gawex
  • 2014-07-15 18:31:54
Uwaga domokrążcy krążą!
  • Foto: dom.pl

Do naszej redakcji dotarły sygnały o krążących w okolicach Szczecinka i Skotnik domokrążcach pochodzenia romskiego. Są to osoby przyjezdne, nie należące do lokalne społeczności. Działają w kilkuosobowych grupach, często w parach. Podchodzą do drzwi sprawdzają czy nie są przypadkiem otwarte. Jeśli są - po prostu wchodzą do mieszkania.

Według doniesień policji na terenach powiatu gorlickiego, tarnowskiego i nowosądeckiego uaktywnili swoją działalność nielegalni handlarze obywatelstwa romskiego, oferując odzież, produkty budowlane czy wyposażenia wnętrz. Funkcjonują często w kilkuosobowych grupach, a ich zasada działania często jest taka sama; gdy jeden z handlarzy usiłuje sprzedać nam produkt odwracając naszą uwagę, drugi działa za naszymi plecami, pozbawiając nas dorobku.

Pamiętajmy, że domokrążcy i złodzieje korzystają z każdego naszego zaniechania, również z naszej nieobecności, wykorzystując przy tym m.in. otwarte okna czy drzwi.

 "Odpoczywam w pokoju - bo jest upał, a tu nagle staje mi w drzwiach mojego mieszkania cyganka  i czegoś szuka, zaczęłam przeklinać i wygoniłam ją z domu " - relacjonuje jedna z odwiedzonych osób. "To nie jest nikt od nas. To są osoby przyjezdne." Na szczęście ten  i inne podobne przypadki w sąsiedztwie nie skończyły się źle. Wizytujący przestraszyli się i nikt nie został poszkodowany.

Mamy lato w pełni. Wakacyjne upały królują, a wszyscy są właśnie na urlopie, przed  urlopem, lub po nim. Jesteśmy zrelaksowani, zadowoleni, wypoczęci, a przez to często mniej ostrożni.

Pamiętajmy jednak, że wakacje to  także ulubiony okres dla złodziei i domokrążców, którzy tylko czekają na nasze niedopatrzenie, błąd,  otwarte mieszkanie, torebka, czy portfel zaraz przy wejściu.  Dlatego zwłaszcza w wakacje pamiętajmy o monitorowaniu i zabezpieczaniu naszego dobytku przez niechcianymi gośćmi i ewentualnymi stratami.

Inna wzmożona wakacyjna aktywność to  domokrążcy, którzy chodząc od domu do domu, usiłują  „wcisnąć nam” podejrzane, produkty często niskiej jakości, (a czasem po prostu kradzione),  nie posiadając przy tym koniecznej dokumentacji czy certyfikatów. Pamiętajmy, że handel towarem kradzionym w granicach państwa polskiego jest nielegalny i ścigany przez policję.

Na szczególne niebezpieczeństwo narażone są osoby starsze, schorowane, kobiety, kobiety z dziećmi, osoby samotne. Domokrążcy działają głównie na terenach wiejskich i podmiejskich.

Aby uchronić się przed tego typu niebezpieczeństwem należy uważnie pilnować domu.  Warto wpoić dzieciom, by nie otwierały drzwi nieznajomym i unikały z nimi kontaktu. Pamiętajmy o zwykłej, sąsiedzkiej życzliwości – gdy zauważymy podejrzaną osobę próbującą się włamać do pobliskiego domu nie bądźmy obojętni – reagujmy!

 

Przeczytaj podobne wpisy

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: