5 lat szczecineckiego schroniska dla zwierząt!

  • Eliza Świtling
  • 2014-07-03 13:02:38
5 lat szczecineckiego schroniska dla zwierząt!
  • Foto: schronisko-schronisko.home.pl

Minęło 5 lat od kiedy w Szczecinku powstało schronisko dla zwierząt. Dzisiaj szczecineckie schronisko jest jednym z najlepszych w całym kraju a inne placówki biorą z niego przykład. Schronisko zostało oddane do użytkowania 03.07.2009 roku, z przeznaczeniem dla 100 psów i 10 kotów.

Budowa schroniska została sfinansowana z budżetu Miasta Szczecinek, przy udziale Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska. Budynek schroniska składa się z dwóch części. W pierwszej są pomieszczenia weterynaryjne: gabinet diagnostyczny, sala operacyjna, apteka, pomieszczenia po zabiegowe, osobne dla psów i kotów, kwarantanna i izolatka dla psów i kotów. Kuchnia wyposażona w kocioł parowy, osobne pomieszczenie do mycia misek, kuwet kocich. Pomieszczenie socjalne dla pracowników. Dwie szatnie, rozdzielone na brudną i czystą, trzy prysznice. Jest 6 W-C, tym jedno dla inwalidów. Osobno łazienka do kąpieli psów i pokój do suszenia i zabiegów fizykoterapii. W budynku znajdują się dwie chłodnie: na żywność i na zwłoki, dwa magazyny: karmy i na koce, kotłownia gazowa, dwa pomieszczenia biurowe oraz pomieszczenie do przyjmowania i wydawania psów. W budynku jest też mała kociarnia z wolierą dla kotów szczególnej troski.

Druga część budynku to ogrzewane zimą, z podwójną wentylacją latem, boksy dla psów. Jest 21 boksów wewnętrznych o powierzchni 14 m2 i 6 o powierzchni 7 m2, wszystkie z posadzką epoksydową. Każdy boks połączony jest z osobnym wybiegiem wysypanym drobnym żwirem. Jest 12 wybiegów 30 m2, 9 wybiegów 14 m2 i 6 wybiegów o powierzchni 7m2.

W ciągu pięciu lat od otwarcia schroniska, dzięki wsparciu sponsorów, takich jak Nadleśnictwo Szczecinek, Sapik i osoby prywatne, oraz dzięki odpisowi 1% z podatku ( za pośrednictwem Fundacji Azylu Koci Świat ) w schronisku powstała duża woliera dla kotów, ponad 100m2 z trzema domkami drewnianymi, ogrzewanymi zimą. Wybudowano też dodatkowo 17 boksów zewnętrznych, wielkość od 30 m2 do 100 m2. W każdym jest wiata dla ochrony psów przed złymi warunkami atmosferycznymi. Boksy są trawiaste, częściowo wysypane drobnym żwirem.

Schronisko posiada także cztery duże wybiegi. Jeden wybieg kwarantannowy dla dużych psów, gdzie stoi 8 boksów o powierzchni 6m2, boksy zostały przewiezione przytuliska w Buczku, gdzie były nasze psy przed wybudowaniem schroniska. Na tym wybiegu kończy się właśnie budowa placu zabaw dla psów. Jeden plac zabaw jest już gotowy.

Od 2010 cało dokumentacja schroniska prowadzona jest  w programie Klinika XP i dodatkowo w wersji papierowej.

Od 2009 roku przez schronisko przewinęło się 2911 zwierząt, były to nie tylko psy i koty. Z takich najbardziej „dziwnych” to szop-pracz i żuraw Kazio. Były zwierzęta dzikie, ptaki drapieżne, ale też baran odebrany interwencyjnie ze złych warunków. Aktualnie mamy w schronisku 121 psów i 61 kotów oraz ok. 150 kotów wolno żyjących w wolierze i na terenie schroniska. Śmiertelność zwierząt kształtuje się na poziomie 6-7 % - psy i 20-25 % koty.

W schronisku pracuje 8 osób na etacie, w tym 6 osób jako pielęgniarze zwierząt, oraz 3 osoby z robót publicznych i 18 stałych wolontariuszy. Czasem pracują tez skazani i osoby odrabiające drobne wykroczenia.

Cała roczna dotacja z UM Szczecinek ( w zależności od roku 600 -680 tys.) jest przeznaczana na utrzymanie schroniska czyli na media, płace pracowników, opiekę weterynaryjną, wyżywienie zwierząt oraz na Miejski Program Zapobiegania Bezdomności Zwierząt, który realizuje schronisko.

W ramach programu zwierzęta zapewnione mają wyżywienie, opiekę weterynaryjną i przede wszystkim kastrację kotów wolno żyjących.

Schronisko finansuje również kastrację, opiekę wet. czasem nawet wyżywienie zwierzętom „domnym”, kiedy z powodu różnych sytuacji losowych właścicieli zwierząt na to nie stać, zajmuje się również zwierzętami z wypadków komunikacyjnych.

Dzięki kastracji zwierząt domnych i bezdomnych, którą schronisko prowadzi jeszcze od czasów Przytuliska w Buczku, czyli od 2007 roku, systematycznie, z roku na rok zmniejsza się ilość psów i kotów przyjmowanych do placówki. To  bardzo duży wkład w zapobieganie bezdomności zwierząt.

W 2013 roku Główny Lekarz Weterynarii uznał szczecineckie schronisko za najlepsze w Polsce pod względem dobrostanu zwierząt, infrastruktury i zarządzania.

Schronisko w Szczecinku jest schroniskiem miejskim w zarządzie PGK sp. z o. o. Obsługuje trzy gminy : Miasto Szczecinek, Gminę Borne Sulinowo i Gminę Resko. Przez ostatnie 5 lat zwierzętom żyło się lepiej dzięki pomocy mieszkańców Szczecinka i dobrym ludziom z całej Polski.  

Schronisko dziękuje za wsparcie finansowe, za karmę, za kołdry, poduszki, koce, materace i przede wszystkim za adopcje zwierząt, im więcej z nich znajdzie nowe domy, tym więcej mogą przecież pomagać.

info: schronisko-schronisko.home.pl

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: