Parafialna zabawa

  • Irek Markanicz
  • 2014-06-22 16:16:33
Parafialna zabawa
  • Foto: Irek Markanicz

Po dwóch latach przerwy Rada Parafii p.w. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, zorganizowała kolejny parafialny festyn. Głównym celem jest integracja parafian oraz zbiórka środków na dokończenie remontu zabytkowego instrumentu.

Początek spotkania nie był zachęcający, gdy ok. godziny 14-stej, rozpoczynało się spotkanie, padał deszcz i było dość chłodno. Na szczęście nie trzeba było długo czekać i z minuty na minutę aura stawała się coraz bardziej przyjazna. Wraz z pojawiającym się zza chmur słońcem, rosła ilość uczestników tego spotkania. Rada Parafialna przygotowała wiele atrakcji, Na festynie są domowe wypieki, niesłabnącym zainteresowaniem cieszą się pierogi a przy okazji można zakupić książkę, spróbować pieczonego mięsa czy zjeść kiełbaskę z grilla.

W czasie poczęstunku, na scenie swój dorobek prezentują szczecineccy artyści. Ciekawym momentem było przekazanie przez przedstawicielkę firmy Kronospan, czeku opiewającego na 20 000 zł. To duże wsparcie pomoże dokończyć remont instrumentu znajdującego się w tzw. "dużym" szczecineckim kościele. Jak powiedział nam ks. Jacek Lewiński, proboszcz parafii. "Najważniejsza w tym wydarzeniu jest integracja wiernych, sprawa remontu jest oczywiście ważna ale naszym celem jest przede wszystkim praca duszpasterska". Organy, zbudowane przez bydgoskiego mistrza Paula Volkera, już od wielu lat wymagały remontu. Spora część tego instrumentu po zakończeniu prac, będzie nowa. M.in w kościele pojawią się zupełnie nowe, cynowe piszczałki. Zastąpią one piszczałki blaszane jakie prawdopodobnie w czasie wojny, zastąpiły oryginalne elementy instrumentu.

Cały czas, ten największy w okolicy obiekt, wymaga szeregu remontów. Najważniejszą sprawą jest zabezpieczenie kościelnej wieży. Według właśnie sporządzonej ekspertyzy, stan konstrukcyjny jest dobry, niestety czas robi swoje i część elewacji wymaga poważnych zabiegów konserwacyjnych. Zapewne temu będzie poświęcony przyszłoroczny festyn.

Zabawa parafian potrwa jeszcze do niedzielnych, godzin wieczornych.  

akp

Galeria zdjęć do artykułu

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: