Rekonstrukcja historyczna i koncert Tadek Firma Solo

  • Eliza Świtling
  • 2014-06-16 09:42:08
Rekonstrukcja historyczna i koncert Tadek Firma Solo
  • Foto: Marcin Tadzik

Burmistrz Bobolic Mieczysława Brzoza, Grupa Działań Lokalnych „Godzisław”, Instytut Pamięci Narodowej oraz Grupa Rekonstrukcji Historycznej „Gryf Mam” mają przyjemność zaprosić wszystkich na cykl imprez, związanych z działalnością Żołnierzy Wyklętych, które odbywać się będą w Bobolicach.

Działalność Żołnierzy Wyklętych przez ponad pół wieku była owiana tajemnicą. Przez lata wyśmiewani, poniżani i niszczeni przez władze komunistyczne – dziś powoli zajmują należne im miejsce w historii kraju i pamięci Polaków. Wszystko dzięki uporowi historyków i pasjonatów, przybliżających ten wyciszany przez lata temat.

Wiele wyjątkowych wydarzeń związanych z powojennym podziemiem antykomunistycznym miało miejsce na Pomorzu Środkowym, w tym w Bobolicach i okolicznych terenach. Swoją działalnością w pierwszej połowie 1946 roku dali się we znaki panującemu reżimowi także żołnierze V Wileńskiej Brygady AK i Bojowego Oddziału Armii. I właśnie wydarzeń z tego okresu dotyczyć będzie, przygotowywana w Bobolicach, rekonstrukcja historyczna. Działalność partyzantów, dowodzonych przez ppor. Zdzisława Badochę „Żelaznego”, przybliżą grupy rekonstrukcyjne specjalizujące się w tej tematyce.

Już 19 czerwca o godz. 17:00 przed budynkiem Ośrodka Rehabilitacyjno – Edukacyjno – Wychowawczego w Bobolicach (ul. Pocztowa 15) oraz w Parku Miejskim (ul. Szpitalna) rozpocznie się rekonstrukcja historyczna autentycznych wydarzeń: zdobycia przez partyzantów V Wileńskiej Brygady Armii Krajowej i Bojowego Oddziału Armii w kwietniu 1946 r. w okolicach Starego Wierzchowa sowieckiej ciężarówki wojskowej oraz rozbicia posterunków MO i UB w Bobolicach w maju 1946 r.

Impreza otworzy harcerski Rajd Szlakiem Żołnierzy Wyklętych na Ziemi Koszalińskiej, organizowany przez Instytut Pamięci Narodowej o/Szczecin oraz Gminę Bobolice.

To jednak nie koniec atrakcji, jakie przygotowali organizatorzy. Już 21 czerwca o godz. 20:00 na terenie Placu Rekreacyjnego w Bobolicach (ul. Dworcowa) odbędzie się koncert Tadka Polkowskiego – Niewygodna Prawda, w ramach akcji edukacyjnej Burza 2014. Tadek Firma Solo, to ekipa znana z tworzenia muzyki, przybliżającej temat walki o wolną Ojczyznę.

Tuż po koncercie odbędzie się wspomnieniowe spotkanie harcerzy z mieszkańcami Bobolic, pod hasłem: „Wszyscy jesteśmy harcerzami”.

Wszystkich chętnych, również mieszkańców powiatu szczecineckiego, serdecznie zapraszamy.

info: Marcin Tadzik

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: