Powstanie Warszawskie - za darmo dla szczecineckich gimnazjalistów!

  • Redakcja TV Gawex
  • 2014-06-12 09:59:32
Powstanie Warszawskie -  za darmo dla szczecineckich gimnazjalistów!
  • Foto: www.rmf24.pl

Szczecineccy gimnazjaliści uczniowie klas szóstych szkół podstawowych zobaczą ten przejmujący obraz powstania warszawskiego zupełnie za darmo. Miasto przeznaczyło na ten cel 12 tys. zł. z rezerwy budżetowej burmistrza, a kolejne 2 tys. zł. przeznaczy na to Miejska Jednostka Obsługi Oświaty. Jak powiedział Jerzy Hardie - Douglas - "Uważam, że to bardzo ważny film i szczególnie uczniowie gimnazjów powinni mieć możliwość zapoznać się z tą kartą naszej historii"

Powstanie Warszawskie” to 85 minut odbudowanego, pokolorowanego, ściskającego za gardło filmu, który ukazuje Powstanie Warszawskie z niespotykanym dotąd realizmem.  Ta najnowsza produkcja o powstaniu warszawskim według pomysłu Jana Komasy, to pierwszy na świecie film nakręcony na podstawie  autentycznych zdjęć  i filmów zrobionych przez dwóch świadków zdarzeń, uczestników powstania warszawskiego. To także pierwsza w  historii okazja podpatrzenia autentycznych realiów sierpnia 1944 roku w kinie. Do tej pory materiały nakręcone w tym okresie można było oglądać wyłącznie w muzeum bądź na specjalnych pokazach z okazji obchodów rocznicy. Były to jednak pourywane, kilkuminutowe sekwencje, w dodatku w marnej jakości. Twórcy "Powstania Warszawskiego" postawili sobie za cel odrestaurowanie dostępnych nagrań tak, by jak najdokładniej oddawały ducha minionej rzeczywistości, włącznie z odtworzeniem kolorów na czarno-białych taśmach.  Kolejnym wyzwaniem było stworzenie do niemego przecież filmu ścieżki dźwiękowej. Specjaliści odczytywali wypowiadane słowa z ruchu ust filmowanych bohaterów i układali je w dialogi.

 "Powstanie Warszawskie" - to ogromna produkcja ujęta w liczbach  to: 6 godzin oryginalnych kronik z Powstania Warszawskiego, 6 miesięcy pracy, zespół konsultantów ds. militariów, ubioru, architektury, również urbanistów, varsavianistów i historyków, 1000 godzin konsultacji kolorystycznych, 1200 ujęć, 1440 godzin koloryzacji i rekonstrukcji, 112.000 wybranych klatek, 648.000 minut rekonstrukcji, 22.971.520 megabajtów danych – to tylko niektóre liczby pozwalające uświadomić sobie, choćby częściowo, ogromny nakład pracy i środków włożonych w realizację projektu „Powstanie Warszawskie”.

Szczecineckie seanse dla szkół  rozpoczynają  się już dziś, ale  jak powiedział nam Kamil Klimek dyrektor Samorządowej Agencji Promocji i Kultury szkoły będą mogły zgłaszać swoje uczestnictwo  i oglądać film do końca  miesiąca.

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: