Niektórzy lubią poezję....

  • Redakcja TV Gawex
  • 2014-06-11 21:58:58
Niektórzy lubią poezję....
  • Foto: TV Gawex

11 czerwca w Szkole Podstawowej nr 7 odbył się III Wojewódzki konkurs Literacki zatytułowany " Niektórzy lubią poezję..." Konkurs ten odbywa się w naszym mieście trzeci raz z rzędu i z roku na rok zyskuje sobie coraz większą popularność. W tej edycji konkursu wzięło udział ponad 350 prac z całego regionu. A jak deklaruje przewodnicząca komisji konkursowej -poziom konkursu był bardzo wysoki. Aż 12 młodych laureatów stanęło na podium, a kolejnych 26 uzyskało równie ważne wyróżnienia. Pierwsze miejsce w konkursie zdobyła Adrianna Kwaśna z Drawska Pomorskiego ze swoim wierszem "Tam" oraz Paweł Sobolewski ze Szczecinka (SP7) za wiersz "Kasztany."

Wojewódzki Konkurs Literacki  jest przeznaczony dla uczniów szkół podstawowych z terenu naszego województwa, a jego celem jest zachęcanie młodzieży do podejmowania prób literackich, a także odkrywanie i  nagradzanie młodych literackich talentów. Od początku impreza objęta jest patronatem Fundacji Wisławy Szymborskiej. Tegoroczną edycję konkursu objął swoim patronatem Burmistrz miasta Szczecinek Jerzy Hardie - Douglas oraz poseł  na sejm RP Wiesław Suchowiejko, który ufundował nagrodę specjalną. Jej laureatką okazała się Julia Łosek z SP1 w Szczecinku i jej wiersz "Noc."  To  dla mnie wielkie wyróżnienie- powiedziała nam Julia. Adrianna Kwaśna z Drawska rozpoczęła swoją przygodę z poezją dopiero w tym roku. Jak nam powiedziała " to za namową rodziców, wysłałam swoje wiersze na  ten konkurs. To oni namawiali mnie, żebym nie była taka skromna. To są tak naprawdę moje pierwsze wiersze i zdobyłam taką wspaniałą nagrodę."

W samo południe w odświętnie udekorowanej sali gimnastycznej szkoły podstawowej nr 7 zaproszeni goście obejrzeli rozbudowany  program artystyczny. Uroczystość rozpoczął dyr. SP 7 Maciej Kaźmierski, który podziękował na wstępie  organizatorkom wydarzenia Maria Nowik i  Alinie Tarkowskiej  - nauczycielkom języka polskiego, które przygotowały tą edycje konkurs, a także Katarzynie Merk i Beacie Anderman. Goście mogli posłuchać recytowanych przez młodzież wierszy, a także posłuchać poezji śpiewanej -  utworów Agnieszki Osieckiej, czy Grzegorza Turnaua.  Występy poetyckie uświetniły  także pokazy tańca grupy tanecznej Aida i Rebelia.

Merytorycznej oceny nadesłanych utworów podjęło się szanowne Jury, w skład którego weszli członkowie, prężnie działającego szczecineckiego Klubu Poetyckiego „OPAL”: Tatiana Rogowska, Krystyna Mazur, Małgorzata Góralska,  Teresa Powęzka, Jadwiga Piotr Skaradziński, Martyna Urbanowicz i Żonko. 

Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy!

Poniżej cytujemy wiersz " Kasztany" Laureata Pawła Sobolewskiego z SP7 w Szczecinku:

Płomieniem cichym się wieje,

rozpali serce październik.

Kasztan się z drzewa śmieje.

błyska wzrok filuterny.

 

I trzask - spadają kasztany....

Raz po raz kanonada.

Dzieciom na lekcji pani

szkolne zadanie zada.

 

Powstaną śmieszne figurki-

żyrafy, małpy i jeże,

psy i krówki miniaturki.

Figle się płata szczerze.

 

Już diabeł stoi gotowy

 Liść klonu trzyma jak berło.

kozioł chce wziąć na rogi,

małpa zaś jest ofermą.

 

 W jesiennym zmierzchu zamarli-

pies, kozioł, diabeł niesforny.

Rozejm na noc zawarli,

śpią kasztanowe orły.

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: