Uwaga! upały i burze - groźna dla zdrowia

  • Redakcja TV Gawex
  • 2014-06-09 09:50:14
Uwaga! upały i burze - groźna dla zdrowia
  • Foto: polki.pl

Uwaga, uciążliwa pogoda już jest! W nadchodzących dniach, począwszy od niedzieli 08.06.2014r., należy liczyć się ze znaczną zmianą warunków pogodowych, które w niektórych rejonach Polski mogą być uciążliwe dla zdrowia jak i w kwestii niszczenia mienia. Mowa tu o takich zjawiskach pogodowych jak upały oraz gwałtowne burze. Wszystko to będzie mogło zaistnieć dzięki dobrze znanemu przez synoptyków charakterystycznemu ułożeniu danych ośrodków barycznych nad Europejskim Obszarem Synoptycznym. Cały proces, który doprowadzi do napływu gorących, zwrotnikowych mas powietrza nad terytorium naszego kraju rozpoczął się w ciągu ostatnich kilkunastu godzin.

Obecnie pogodę w Europie, jak i nad Polską kształtują dwa główne ośrodki baryczne. Nad wschodnim Atlantykiem zalega układ niskiego ciśnienia, natomiast od terytorium Rosji przez Polskę i pozostałe kraje Europy centralnej, po Basen Morza Śródziemnego rozciąga się wieloośrodkowy wał wysokiego ciśnienia. Korelacja tego niżu i wyżu uruchomiła proces przepływu gorącego, zwrotnikowego powietrza znad północnej Afryki. W kolejnych dniach temperatura nadal będzie wzrastać. W poniedziałek, wtorek i środę, również w dzielnicach południowo-zachodnich i zachodnich kraju temperatury powietrza znacznie przekroczą barierę 30°C. W pozostałej części naszego kraju słupki rtęci wskazywać będą od 27°C/29°C na północnym-wschodzie i wschodzie, do 30°C/32°C bardziej w głębi kraju. Na podstawie bieżących wyliczeń upały powinny zakończyć się dopiero w czwartek. Jednocześnie z upałami, innym groźnym zjawiskiem jakie będzie występować to gwałtowne burze z możliwością występowania nawałnic. Docierająca do kraju gorąca masa powietrza będzie charakteryzować się bardzo dużą zasobnością wilgoci. Przewiduje się też występowanie dużych ilości wyładowań atmosferycznych, przede wszystkim w południowo-zachodniej i zachodniej części kraju powodując w tych regionach kraju silne nawałnice.

Przypomnijmy, że intensywne upały  mogą stanowić niebezpieczeństwo dla osób z nadciśnieniem. Wahania lub gwałtowne zmiany pogody nie sprzyjają  też dobremu samopoczuciu. Osoby w podeszłym wieku, lub te z chorobami sercowo-naczyniowymi źle znoszą  takie gorące dni, dochodzi do wielu zasłabnięć. Zbyt wysoka temperatura za oknem może mieć negatywny wpływ na ich zdrowie, stać się przyczyną wystąpienia duszności, zaburzeń widzenia czy  nawet bólów w klatce piersiowej.  Dlatego ważne jest niezbyt długie przebywanie bezpośrednio na słońcu. stosowne lekkie  przewiewne ubranie, jak i spożywanie dużej ilości płynów.

 Info: meteosky.eu

Komentarze (1)

igor 2014-06-09 10:52

no, ale teraz mamy kurtynę wodną dla obniżenia temperatury ciała może nie tylko dzieciom, ale też dziadkom.

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: