Rewolucja podręcznikowa od sierpnia!

  • Eliza Świtling
  • 2014-06-02 09:48:18
Rewolucja podręcznikowa od sierpnia!
  • Foto: UM Szczecinek

To nie organ prowadzący, ale dyrektorzy szkół będą odpowiedzialni za zakup podręczników do szkół - takie jest oficjalne stanowisko resortu edukacji. Od kilkunastu dni pracownicy Ministerstwa Edukacji Narodowej spotykają się z dyrektorami placówek oświatowych w całej Polsce, tłumacząc zasady podręcznikowej rewolucji.

Tzw. duża ustawa podręcznikowa,  wprowadzająca finansowanie podręczników z budżetu państwa, jest co prawda jeszcze w Sejmie, ale MEN liczy, że już w czerwcu wejdzie w życie. Skąd ten pośpiech? Ministerstwo obawia się dalszego wzrostu cen tzw. boksów (czyli zestawów podręczników i ćwiczeń). W tym roku przygotowane przez MEN zmiany będą dotyczyły tylko pierwszoklasistów.

Zgodnie ze wcześniejszymi ustaleniami we wrześniu otrzymają oni elementarz, którego opracowanie, druk i kolportaż zleciło ministerstwo. - W czerwcu na stronie internetowej poświęconej „Naszemu elementarzowi" zostanie uruchomiona specjalna aplikacja. Dyrektorzy szkół będą musieli do niej zajrzeć, by zweryfikować prawidłowość adresu szkoły i podać liczbę uczniów - poinformowała nas Małgorzata Szybalska, dyrektor Departamentu Jakości Edukacji w MEN. - Pierwsza z czterech części podręcznika trafi do szkół w drugiej połowie sierpnia - dodała.

Kolejne części będą drukowane i dostarczane sukcesywnie. Samorządy natomiast otrzymają na pierwszoklasistów dotację celową. W tym roku będą to środki na zakup materiałów ćwiczeniowych (50 zł) i podręcznika do języka angielskiego (25 zł).

info:UM Szczecinek

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: