Manifestacja niezadowolenia

  • Redakcja TV Gawex
  • 2014-05-30 12:06:56
Manifestacja niezadowolenia
  • Foto: TV Gawex

Wczoraj o godz 16.00 przy przy ul. Sikorskiego, na tle dymiących kominów odbył się protest mieszkańców przeciw zanieczyszczaniu powietrza przez lokalny zakład produkcyjny Kronospan. Protest został zorganizowany przez Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych Terra i uczestniczyło w nim ok 30 mieszkańców. Przypomnijmy, że w dniach od 18 maja - do 23 maja mieszkańcy Szczecinka bardziej niż zwykle skarżyli się na uciążliwości emisyjne ze strony zakładu.

Jak poinformowała nas  Beata Atałap -  Kierownik Delegatury Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Szczecinie, Delegatura w Koszalinie. "W tych dnia do ich urzędu wpłynęły aż 83 skarg od mieszkańców Szczecinka. Wszyscy zgłaszający  uskarżali się na śmierdzący, duszący, powodujący kasłanie  i łzawienie oczu dym oraz pył.  Zwracano uwagę na zwiększone zadymienie, uciążliwości zapachowe, oraz charakterystyczny osad, który można było zaobserwować na parapetach i samochodach. Utrzymywała się przez kilka dni."

Zgromadzeni we wczorajszym proteście mieszkańcy, zaopatrzeni w tablice  przedstawiające dymiące kominy i chore dzieci, głośno wyrażali zwoje niezadowolenie, wynikające z braku poprawy jakości powietrza nad miastem, na przestrzeni lat. Mówiono tu także o uciążliwościach ostatnich dni, które nie pozwoliły mieszkańcom korzystać z uroków wiosny i zmusiły część z nich do pozostania w domach. "Ja  jestem alergikiem i mi to bardzo przeszkadza,  teraz na przykład sporadycznie wychodzę na dwór."  - mówi jedna z przybyłych.

Mieszkańcy  wyraźnie zamanifestowali swoją niechęć do nowo powstającej spalarni na terenie zakładu oraz podkreślili potrzebę założenia filtrów.  "My nie mówimy o tym, żeby zamknąć Kronospan, bo rozumiemy, że to są miejsca pracy. My mówimy, ze chcemy takiego zakładu jaki funkcjonuje w Austrii, tego samego właściciela, taka sama fabryka,a mają wszystkie odpowiednie urządzenia, także ludzie nie są truci" - mówi jedna z uczestniczek manifestacji. "My protestujemy przeciwko temu, aby w piecach na biomasę nie były spalane ścinki z 17 proc. dodatkiem klejów, bo tego zabrania prawo". Zebrani powoływali się przy tym na  wydany niedawno wyrok sadowy, który  zapadł w tej sprawie w Okręgowym sądzie w Koszalinie.

Skarżący się na utrudnienia mieszkańcy zaproponowali nawet aby firma Kronospan ostrzegała ich za pomocą syren,  moment kiedy uruchamia dodatkowe spalanie, tak aby mieszkańcy mogli na ten czas pozostać w domach. " Bo dzisiaj nie wiemy ile to zadymienie będzie trwało, czy zostać w domu, czy nie, czy zamknąć okno, czy zostawić otwarte." Przedstawiciele SIS Terra, mówili także o wspólnym  przygotowywaniu się do złożenia pozwu zbiorowego przeciwko szczecineckiemu zakładowi.

Więcej na temat manifestacji zobaczą Państwo w dzisiejszym wydaniu wiadomości Echa Dnia

Galeria zdjęć do artykułu

Komentarze (6)

Adas 2014-05-31 08:48

Widzę że nawet Luis z mechanika tam jest, ciekawe czy w sandałach ?

Mieszkaniec 2014-05-31 10:21

Mam pomysł, zamknijmy Krono i żyjmy z ekologii. Terra załatwi nam reklamę i turystów. Widać że to specjaliści od wizerunku miasta.

NIE 2014-05-31 10:26

Nie podoba mi się to, że w Polskę pójdzie taka informacja o mieście. Od lat miasto buduje pozytywny wizerunek. Mamy tyle atrakcji turystycznych. Wyciąg, park, ścieżkę rowerową, zaraz będziemy mieć piękną plażę, Plac Wolności, ale co zobaczą ludzie w Polsce!!? Przynajmniej, wiem komu mam dziękować!

logika do nie 2014-05-31 12:24

Wyobrażasz sobie tłumy turystów w siwym cuchnącym i trującym dymie ??? Ciekawe jakby nad morzem była by taka fabryka i w sezonie wiało by na plażę, ilu wtedy turystów wytrzymało by to ścierwo ?

NIE 2014-05-31 14:29

Jeśli chodzi o tłumy, to prawdziwe tłumy widziałem na Waszej manifestacji. Macie poparcie, nie ma co.

kazimierz 2014-05-31 22:16

Raki są w Trzesiecku wjęc woda jest czysta .Prawie każdy większy okoń ma zjedzone raczki Jesli TERRA jest uczulona na zapachy,proponuję zapach kiszonki,fermy trzody lub bydła oraz tam gdzie istnieją celulozownie (Przechowo koło Świecia ,Wąbrzeźno -fabryka tapety itp) ale tam brak oszołomów

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: