Pomnik Kronospanu zniszczony! Czyżby w odwecie za ubiegłotygodniowe zadymienia?

  • Eliza Świtling
  • 2014-05-26 11:51:49
Pomnik Kronospanu zniszczony! Czyżby w odwecie za ubiegłotygodniowe zadymienia?
  • Foto: TV Gawex

Nowy pomnik, odsłonięty w miejskim parku kilka tygodni temu na 25 lecie firmy Kronospan dedykowany miastu i jego mieszkańcom został zniszczony przez wandali. Czy ten akt wandalizmu ma związek z ubiegłotygodniową zwiększoną uciążliwością i imisją z zakładu? Ustalaniem tego kto i dlaczego zniszczył pomnik, pewnie zajmuje się policja i straż miejska.

"W ubiegłym tygodniu w Szczecinku mieszkańcy skarżyli się bardziej niż zwykle na dokuczliwy zapach oraz towarzyszący mu charakterystyczny osad"- poinformowała nas Beata Atałap -  Kierownik Delegatury Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Szczecinie, Delegatura w Koszalinie.  "Od 18 maja - do 23 maja przyjęliśmy od mieszkańców  Szczecinka, aż 83 skargi; najwięcej w czwartek 22 i piątek 23 maja.  Mieszkańcy uskarżali się na śmierdzący, duszący, powodujący kasłanie  i łzawienie oczu dym oraz pył. Wszyscy zgłaszający skarżyli się na  zwiększone zadymienie, uciążliwości zapachowe, oraz charakterystyczny osad, który można było zaobserwować na parapetach i samochodach.Mieszkańcy wskazywali, iż ich źródłem są zakłady przemysłowe zlokalizowane w Szczecinku. Na skutek tych zgłoszeń  Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Szczecinie, Delegatura w Koszalinie kontaktował się z przedstawicielami  - Centrum Zarządzania Kryzysowego  Urzędu Miasta Szczecinek jak i przedstawicielami firmy Kronospan.  Jak podaje  Beata Atałap  - "odczyty z automatycznej stacji pomiarowej zlokalizowanej przy ulicy Przemysłowej  5, nie wykazały przekroczenia przyjętych norm dla emisji pyłów PN- 10w skali dobowej, choć rzeczywiście były one bardzo wysokie. To pylenie było związane z niekorzystnym kierunkiem wiatru. Niemniej zbieranie dokumentacji i pomiarów związane z sytuacją z ostatnich dni jest kontynuowane."

Na dumnie odsłoniętym zaledwie kilka tygodni temu pomniku firmy Kronospan, obecnie pojawiła się czarna złowieszcza maska i liczba 420. Czy ma to związek z ostatnimi uciążliwościami  zakładu? Czy jest to przemyślane i zorganizowane działanie przeciwników firmy, czy też  wybryk podpitego nastolatka?  Co oznaczają  umieszczone na nim symbole? Jest wiele pytań związanych z tym niechlubnym incydentem. Miejmy nadzieję, że na te pytania odpowie nam niedługo szczecinecka  policja.

Komentarze (4)

delta 2014-05-26 22:24

Ale afera! Skazać takich na sybir! Niszczą to co daje nam Kronospan. Jak tak można! Pare chmurek jeszcze nikomu nie zaszkodziło!

Truty 2014-05-27 12:20

Niechlubne to jest prowizoryczne działanie fabryki zamiast filtrów to oni mieszkańcom jakiś nędzny kamień ofiarują. Mogli od razu przywiązać go do szyi przeciwnikom i do jeziora. Ja osobiście nie uważam tego czynu za niechlubny, skoro oni mi śmiecą na balkonie nie mówiąc o płucach to i im ktoś zaśmiecił "dar". Gdybym mógł się opowiedzieć jako mieszkaniec Szczecinka czy życzę sobie takie barejowskie dary od fabryki to byłbym przeciwny niech go sobie na hałdzie postawią.

klubi 2014-05-28 09:17

http://www.imp.lodz.pl/upload/oficyna/artykuly/pdf/full/2007/06-Dobecka.pdf

widz 2014-05-28 12:59

W Szczecinku niszczone są drzewka, ławki , kosze , latarnie w parku, malowane ściany budynków a najlepiej to wszystko uzasadnic protestem przeciwko Kronospanowi

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: