Sztafeta zdrowia na mecie

  • Eliza Świtling
  • 2014-05-20 09:06:23
Sztafeta zdrowia na mecie
  • Foto: Starostwo Powiatowe Szczecinek

Zakończyła się II akcja „Sztafeta zdrowia 2014”, której celem jest promocja zdrowego stylu życia, a ze względu na tegoroczne hasło „Praca i zdrowie” również wykazanie ścisłych zależności pomiędzy pracą zawodową a zdrowiem fizycznym i psychicznym, wsparcie młodzieży w wyborze zawodu, zwrócenie uwagi na potrzebę i konieczność wykonywania badań kontrolnych w różnym wieku, pracodawcom na warunki pracy.

W tym roku akcja odbyła się w dniach 12-17 maja, podczas których mieszkańcy powiatu bezpłatnie wykonywali m.in. badanie w kierunku przewlekłej choroby nerek, a za symboliczną złotówkę – testy PSA, badanie poziomu glukozy we krwi. W szkołach ponadgimnazjalnych oraz zakładach pracy, uczniowie, osoby aktywne zawodowo skorzystały z bogatej oferty wykładów i warsztatów na temat prozdrowotnych zachowań w pracy, wyborze zawodu, ochrony zdrowia psychicznego, postępowania w przypadku uzależnień. W sumie w wykładach i warsztatach udział wzięło ponad 500 osób! Warto dodać, że oferta podmiotów biorących udział w akcji zawierała też doradztwo zawodowe, dzięki czemu gimnazjaliści mogli skorzystać z porady specjalisty z Powiatowego Urzędu Pracy w Szczecinku, posłuchać doświadczonych zawodowców i być może zdecydować o swojej przyszłości zawodowej.

W tegorocznej edycji akcji wzięły udział następujące podmioty: Szpital w Szczecinku, Regionalne Centrum Nefrologii w Szczecinku, Podimed, Patronka, Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Szczecinku, Stowarzyszenie Onkologia Szczecinecka, Centrum SM w Bornem Sulinowie, Dom Pomocy Społecznej w Bornem Sulinowie, Gabinet Psychoterapeutyczny Solution w Szczecinku, Comdrev, WTZ Szczecinek, PUP, PCPR. Każdego dnia podmioty proponowały swoje oferty, które cieszyły się dużym zainteresowaniem mieszkańców.

Sztafetę otworzył dzień otwarty w szczecineckim szpitalu. Zainteresowani mogli odwiedzić oddział położniczy, dowiedzieć się jak powinna wyglądać rehabilitacja po zabiegu wszczepienia endoprotezy biodra, profilaktyka raka piersi. Odbyły się również warsztaty dla pracowników placówek medycznych. Równolegle w poniedziałek, 12 maja, w Zespole Szkół Nr 2 im. Ks. Warcisława IV w Szczecinku odbyły się wykłady dla młodzieży, które przeprowadzili pracownicy Państwowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Szczecinku.

Wtorek, 13 maja, poświęcony był głównie chorobom nerek. Mieszkańcy mogli bezpłatnie wykonać nefrotest. W związku z dużym zainteresowaniem testy były realizowane przez cały miniony tydzień, podobnie jak testy PSA i badanie poziomu glukozy we krwi, które sponsorował i wykonywał Podimed.

W pozostałe dni odbywały się m.in. warsztaty i wykłady. Młodzież miała kolejne spotkanie z psychoterapeutami z Patronki, pracownicy służb mundurowych, kuratorzy sądowi, pracownicy socjalni, również mieli okazję porozmawiać z terapeutami, w jaki sposób pomóc uzależnionym, jak rozpoznać uzależnienie, gdzie szukać pomocy. Niezwykle ciekawe wykłady i warsztaty przygotowali psychoterapeuci i psychologowie z Gabinetu Solution. Dzięki ich zaangażowaniu młodzież mogła poznać zasady przygotowania się do wejścia na rynek pracy, swoje możliwości psychospołeczne.

Akcję zwieńczył piknik (17.05), podczas którego odbył się symboliczny rajd dookoła jeziora Trzesiecko oraz zabawa na boisku I Liceum Ogólnokształcącego im. Ks. Elżbiety w Szczecinku. Bezpłatnie udostępniony był dmuchany zamek, trampolina dla dzieci, liczne stoiska m.in. z ekologiczną żywnością – z gospodarstwa w Juchowie, gospodarstwa mlecznego w Grabowie, gmina Biały Bór, pieczywo z Gwdy od państwa Szlazów, stoiska konsulatcyjno-doradcze oraz stoiska pełne piknikowych przysmaków, które przygotował Dom Pomocy Społecznej w Bornem Sulinowie.

Atrakcją pikniku był pokaz akrobatyki artystycznej w wykonaniu podopiecznych Anny Guzik mistrzyni świata w fitness oraz turniej sprawnościowy, w którym 5 drużyn – Patronki, DPS Borne Sulinowo, Regionalnego Centrum Nefrologii oraz Starostwa Powiatowego w Szczecinku walczyło o karnety do kina „Wolność” ufundowane przez SAPiK, na siłownię ufundowane przez Annę Guzik oraz wysokiej klasy tablet ufundowany przez Kronospan Szczecinek. Po przeprowadzeniu 5 konkurencji, w których zawodnicy musieli wykazać się dobrą kondycją, pracą w zespole oraz strategią, zwyciężyła drużyna Starostwa Powiatowego w Szczecinku. Zwycięzcy otrzymali też puchar Burmistrza Szczecinka!

Zdaniem organizatorów cel imprezy został osiągnięty. Serdecznie zapraszamy do udziału w przyszłorocznej akcji.

Serdecznie dziękujemy wszystkim podmiotom, które wzięły udział lub wsparły akcję, bez których jej realizacja nie byłaby możliwa – SzLOT-owi za bezpłatne udostępnienie rowerów, riksz, wsparcie merytoryczne oraz przygotowanie ciekawego stoiska z atrakcjami dla dzieci i młodzieży, SAPiK-owi za bezpłatną pomoc w zorganizowaniu placu zabaw z dmuchanym zamkiem i trampoliną, udźwiękowienie pikniku, obsługę fotograficzną imprezy, wsparcie merytoryczne, OSiR-owi za przygotowanie pikniku, wypożyczenie niezbędnego sprzętu sportowego, Zespołowi Szkół Nr 2 im. Ks. Warcisława IV w Szczecinku, a szczególnie nauczycielom przedmiotów zawodowych, które z wielkim profesjonalizmem przygotowywały fantastyczne fryzury na głowach zainteresowanych pań, Piekarni Smak Pomorski za ufundowanie pieczywa, I Liceum Ogólnokształcącemu im. Ks. Elżbiety w Szczecinku za udostępnienie boiska i sprzętu, firmie Kronospan Szczecinek za ufundowanie ciepłego posiłku i sfinansowanie nagrody głównej w turnieju sprawnościowym, Starostwu Powiatowemu w Szczecinku za przygotowanie i koordynację akcji i Miastu Szczecinek oraz ich przedstawicielom Krzysztofowi Lisowi Staroście Szczecineckiemu i Jerzemu Hardie-Douglasowi Burmistrzowi Szczecinka za patronat nad akcją, dostrzeżenie potrzeby jej organizacji. 

Specjalne podziękowania dla Janusza Sienkiewicza, na co dzień dyrektora Zespołu Szkół Nr 6 im. St. Staszica w Szczecinku, który profesjonalnie poprowadził piknik oraz turniej sprawnościowy.

info: Starostwo Powiatowe Szczecinek

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: