Niebo nad Siemczynem, zachmurzone

  • Irek Markanicz
  • 2014-05-16 12:18:23
Niebo nad Siemczynem, zachmurzone
  • Foto: Irek Markanicz

Już po raz czwarty w Siemczynie spotkali się specjaliści z branży która wciąż w Polsce traktowana jest jak science fiction. W momencie gdy nad Wisła trwają debaty dotyczące rozwiązań systemowych w innych krajach masowo produkuje się energię z odnawialnych, ekologicznych źródeł

Uczestnicy spotkania jak mantrę od wielu lat powtarzają że bez wsparcia gwarantowanego przez rząd, ta bardzo nowoczesna i droga technologia nie będzie w Polsce się rozwijać. Jak się okazuje tylko w dwóch państwach Unii Europejskiej brak jest w tej kwestii kompleksowych rozwiązań systemowych. Tak jest w Polsce i w Rumunii. W momencie gdy rząd rozważa budowę elektrowni atomowej w innych europejskich krajach, energia masowo produkowana jest nie przez elektrownie, tylko przez samych mieszkańców.

Takim pomysłem jest m.in fotowoltaika czyli zamiana energii słońca na energie elektryczną. W tej kwestii planowane są duże inwestycji, m.in w farmy i w zakłady gdzie powstawały by panele. Jednak na planach wszystko się kończy, zapewne wynika to z faktu że głównym sposobem pozyskiwania energii elektrycznej jest w Polsce system oparty na węglu. Przez lata komunizmu skutecznie zwalczano wszelkie własne inicjatywy. To wtedy masowo znikały małe przydomowe instalacje gdzie prąd powstawał dzięki nurtom rzek.

Trzeba pamiętać że ludzie z ekologicznych źródeł energii korzystali od stuleci, tak w końcu zasilane są wiatraki, młyny i żaglowce. Współczesność daje zupełnie inne technologie a jak pokazuje przykład innych gospodarek można robić w ten sposób prawdziwe pieniądze. Podstawą jest odpowiednie wsparcie systemowe którego w Polsce wciąż brakuje.   

Galeria zdjęć do artykułu

Komentarze (1)

Jerzy 2014-05-19 17:53

FOTOWOLTAIKA to darmowa energia,ekologiczna,bezpieczna.W każdym gospodarstwie domowym oczekiwana. Odpowiednie uchwały rządowe potrzebne do tego,by w Polsce ruszyły sprawy projektowania,produkcji,handlu,montażu,konserwacji.Wielu ludzi by miało pracę.Wielu ludzi by miało darmową energię.Ubyło by wielu trucicieli powitrza. Czekamy na mieszkańców Tristan da Cunha,by do nas przypłynęli i pokazali jak to zrobić? A może boimy się potentatów paliwowych?

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: