Jak nie złapać mandatu i którędy wjechać do lasu? Rozmowa z Dariuszem Dylem, strażnikiem leśnym dzisiaj w Gościu Dnia

 • Eliza Świtling
 • 2014-05-07 12:14:35
Jak nie złapać mandatu i którędy wjechać do lasu? Rozmowa z Dariuszem Dylem, strażnikiem leśnym dzisiaj w Gościu Dnia
 • Foto: TV Gawex

Zbliżają się wakacje, to czas który spędzamy bardzo często na łonie natury. Łąki pola i w szczególności lasy to wspaniałe miejsce na wypoczynek, jednak pamiętać należy o kwestiach bezpieczeństwa i zachowaniu szczególnej ostrożności. Jak nie narazić się na mandat? którą drogą można wjechać do lasu? i jak nie zgubić się w kompleksach leśnych? te i inne kwestie poruszymy w rozmowie ze strażnikiem leśnym Dariuszem Dylem dzisiaj w programie Gość Dnia.

Najważniejsze, na obszarach zieleni surowo zabrania się śmiecić. Każde przywiezione papiery czy plastiki zabieramy ze sobą, w innym wypadku może nas czekać spotkanie ze strażnikiem leśnym. A funkcjonariusze z nadleśnictwa są szczególnie wyczuleni właśnie na zaśmiecanie kompleksów leśnych.


Oczywiście pracownicy nadleśnictwa zachęcają do korzystania z dobrodziejstw lasów, spacery, zbieranie grzybów, rodzinne wycieczki, ale jak mówi strażnik leśny Dariusz Dyl - "głowa jest jak spadochron, musi być cały czas otwarta, współpracujmy z natura tak aby nie zrobić krzywdy jej i sobie".

Najważniejsze to szczegółowo zapoznać się z kwestią wjazdu do lasu. Na terenie naszego kraju warto zastosować najprostszą zasadę : jeśli nie ma znaku zezwalającego na wjazd do lasu, to wjazd jest zabroniony! Podążając tą zasadą na pewno nie narazimy się na mandat. Wszystkie drogi udostępnione dla ruchu kołowego są oczywiście oznaczone.

Nie mniej ważna jest kwestia palenia ognia, tu również warto wyjść z założenia, że lepiej tego ognia nie rozpalać, żeby nie narobić problemów i sobie i kompleksowi leśnemu. Jeśli oczywiście zabłądzi i sytuacja zmusi nas do pozostania w lesie na noc, a co za tym idzie do rozpalenia ognia podstawowa zasada jest prosta, ognisko rozpalamy w odległości 100 metrów od ściany lasu.

Oczywiście nikomu nie życzymy zgubienia się między drzewami, jeśli jednak w poszukiwaniu grzybów zapędzimy się zbyt daleko, należy po pierwsze posiadać przy sobie telefon komórkowy, najlepiej z wpisanym wcześniej numerem najbliższego leśniczego, bądź też znaleźć słupek graniczny umiejscowiony przy każdym skrzyżowaniu dróg leśnych. Takie słupki nie tylko wyznaczają koniec leśnego oddziału, pozwalają one także łatwiej odnaleźć zgubioną w lesie osobę, a piramidka pomiędzy dwiema krawędziami o najniższych liczbach zawsze wyznacza północ.

Poniżej kilka podstawowych porad o których należy pamiętać:

Pamiętaj:

 • W lesie nie używaj ognia.
 • Ogniska wolno palić w miejscach wyznaczonych, a jeśli takiego miejsca nie ma to zachowaj odległość 100 m od granicy lasu.
 • Jeżeli widzisz pożar alarmuj tel: 112 lub 998.
 • Autem nie wjeżdżaj do lasu.
 • Biwakuj tylko w miejscach do tego przeznaczonych
 • Czytaj leśne tablice - informują o zagrożeniach, czasem pokazują, że ten fragment lasu jest niedostępny.
  • Stałym zakazem wstępu do lasu objęte są:
   • uprawy leśne do 4 m wysokości;
   • powierzchnie doświadczalne i drzewostany nasienne;
   • ostoje zwierząt;
   • źródliska rzek i potoków;
   • obszary zagrożone erozją.
 • Śmieci zabierz ze sobą – ślady ludzkiej obecności szpecą las, przeszkadzają zwierzętom.
 • Obserwuj las zachowując ostrożność. Zwierzęta , które w nim mieszkają są dzikie. Będąc w lesie nie hałasujemy, nie dotykamy zwierząt, nie łapiemy ich, pozostawmy nienaruszone ich domy: mrowiska, gniazda, nory.
 • Pies w lesie powinien być prowadzony na smyczy.
 • Drzewa , rośliny i grzyby to także organizmy żywe – pozostaw nienaruszone, nie kop ich i nie zrywaj.
 • Aby lepiej chronić rośliny i zwierzęta poznaj je!
 • Jeżeli według Twojej oceny istnieje niebezpieczeństwo dla lasu informuj służbę leśną lub policję.

Życzymy Państwu przyjemnych spacerów, przepięknych widoków i dużo radości z wakacyjnego spędzania czasu na łonie natury i aby uniknąć niemiłych niespodzianek zachęcamy do oglądania dzisiejszego programu Gość Dnia, w którym strażnik leśny Dariusz Dyl wyjaśni wszystkie kwestie dotyczące bezpieczeństwa i mądrego korzystania z dobrodziejstw natury.

Komentarze (10)

Min. Wilczek 2014-05-12 18:30

"Najważniejsze to szczegółowo zapoznać się z kwestią wjazdu do lasu. Na terenie naszego kraju warto zastosować najprostszą zasadę : jeśli nie ma znaku zezwalającego na wjazd do lasu, to wjazd jest zabroniony! Podążając tą zasadą na pewno nie narazimy się na mandat. Wszystkie drogi udostępnione dla ruchu kołowego są oczywiście oznaczone." , a uczono mnie, że co nie jest zabronione to jest dozwolone.

Misio 2014-05-13 08:36

W reportażu jest to dokładnie wyjaśnione z użyciem sentencji, którą Pan cytuje. Art. 29 Ustawy o lasach, ( z roku 1991), zabrania: "... Ruch pojazdem silnikowym, zaprzęgowym i motorowerem w lesie dozwolony jest jedynie drogami publicznymi, natomiast drogami leśnymi jest dozwolony tylko wtedy, gdy są one oznakowane drogowskazami dopuszczającymi ruch po tych drogach...", a art. 161 Kodeksu Wykroczeń sankcjonuje, zatem wjazd jest zabroniony, a nie dozwolony. Na początku Pańskiego komentarza zamieścił Pan rozwiązanie i odpowiedź na drobny sarkazm użyty na końcu..., mnie uczono, że nieznajomość prawa nie zwalnia od jego stosowania. Pozdrawiam.

ziomek 2014-05-14 00:09

tak tak straz to straz byleby tylko mandaty dla lasow kasowac

Artur 2014-05-14 09:46

Tego to akurat nie wiedziałem, że nawet jak nie ma znaku, to nie mogę wjechać do lasu, a jak wjadę to mogę dostać mandat!

Misio 2014-05-17 18:34

ziomek, trochę kulą w płot, bo Lasy jak napisałeś,nie mają z wystawionych mandatów nawet pół grosza. Wszystko idzie bezpośrednio do Urzędów Wojewódzkich. Dlatego nie ma wśród leśników presji na wystawianie mandatów, a karani są tylko ci, co naprawdę przeginają.... Widziałeś ile śmieci jest w lesie? Co ufo albo krasnoludki podrzucają?

ekolog 2015-01-05 21:43

Misio od razu widać że ty leśny trep jesteś i to taki do kwadratu,

ekolog 2015-01-05 21:43

Misio od razu widać że ty leśny trep jesteś i to taki do kwadratu,

ard 2015-06-24 18:02

''jeśli nie ma znaku zezwalającego na wjazd do lasu, to wjazd jest zabroniony!'' Bzdura.Droga lesna ma byc oznakowana bo niby jak mozemy ja odruznic od zwyklej drogi gruntowej ? .Lasy Panstwowe sa zobowiazane do oznakowania drogi.Ustawa o lasach nie mowi nic ze nie musza stawiac znakow !! Zgodnie z §11 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 23 września 2003 roku w sprawie szczegółowych warunków zarządzania ruchem na drogach oraz wykonywania nadzoru nad tym zarządzaniem organizację ruchu, w szczególności zadania techniczne polegające na umieszczaniu i utrzymaniu znaków drogowych, urządzeń sygnalizacji świetlnej, urządzeń sygnalizacji dźwiękowej oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu, realizuje co do zasady na własny koszt zarząd drogi

wujek 2015-11-08 20:56

@ard "Droga lesna ma byc oznakowana bo niby jak możemy ja odruznic od zwyklej drogi gruntowej ?" Ano tak że biegnie przez las. Drzewa będą rosły dookoła. Dużo drzew. To jest las. Rozporządzenie na które się powołujesz dotyczy dróg publicznych. A czy jest publiczna - jeżeli np. jest drogowskaz do miejscowości - tak, jest publiczna. Jeśli masz wątpliwości - nie wjeżdżaj, A chodzi tu głównie o idiotów na motocrossach i quadach - te gnoje robią najwięcej szkód, smrodu i hałasu. Oraz idiotów przyjeżdżających na "piknik" i zostawiających w lesie wszystkie śmieci - reklamówkę z Biedrony, butelki, zużyte kondony i stos petów z popielniczki, bo przecież nikt nie patrzy.

Jaś07 2020-01-05 09:48

ARD - Ty wiesz co to jest las?

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: