Na ludowo, na jazzowo

  • Irek Markanicz
  • 2014-05-05 10:26:47
Na ludowo, na jazzowo
  • Foto: Irek Markanicz

W wyjątkowy sposób uczczono w majowy weekend patrona szczecineckiej Szkoły Muzycznej. 200 lat temu urodził się Oskar Kolberg, etnograf i muzyk dzięki któremu wiemy jak brzmiała muzyka ludowa w XIX wiecznej Polsce.

Po raz pierwszy w Szczecinku koncert zorganizowano w tym miejscu. Okoliczności przyrody były doskonałe, niestety problem stanowiła dość niska temperatura. Na scenie pojawił się kwartet Macieja Fortuny, projekt " Kolberg Fortuny" to przybliżenie słuchaczom motywów  spisanych przez Oskara Kolberga. Ten badacz folkloru, region po regionie, wieś po wiosce słuchał i spisywał utwory jakie towarzyszyły przy zabawie i przy pracy."Ta muzyka jest w nas, ostatnio badacze muzyki popularnej stwierdzili że bardzo często pojawiają się tam motywy zaczerpnięte z kultury słowiańskiej"- tak, tuż przed rozpoczęciem koncertu, powiedział nam lider zespołu. Pomysł jazzowego trębacza Macieja Fortuny jest taki aby tradycyjne motywy uzyskały nową oprawę, część utworów zaaranżowano w sposób jazzowy inne brzmiały bardziej tradycyjnie. Zespół wystąpił w składzie:  
Maciej Fortuna (Polska) - trąbka, elektronika, instrumenty różne
Marina Terlecka (Ukraina) - bandura, śpiew
Wojciech Świeca (Polska) - gitara, elektronika
Andrzej Konieczny (Polska) - perkusja, elektronika

Organizatorem koncertu było Szczecineckie Towarzystwo Muzyczne, impreza odbyła się przy wsparciu Urzędu Miasta i SAPiK-u 

Relację z tego koncertu zobaczą Państwo już niebawem na naszej antenie

Galeria zdjęć do artykułu

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: