Niech się święci 1 maja, czyli powrót do przeszłości

  • Irek Markanicz
  • 2014-05-02 10:14:15
Niech się święci 1 maja, czyli powrót do przeszłości
  • Foto: Irek Markanicz

Taki pochód jest tylko w Bornem-Sulinowie. Ze względu na specyficzną historię, pierwszomajowy pochód świetnie wpisuje się w promocję tego miasta.

1-go maja uczestnicy przebrani w stroje z różnych epok, dumnie maszerowali ulicami leśnego miasta. Mieszkańcy i turyści przyglądając się maszerującym nie szczędzili oklasków. Okazuje się że na ten pochód można mieć zupełnie inne spojrzenie.

O borneńskim wydarzeniu znowu zrobi się głośno. Według niektórych polityków, organizatorzy powinni zostać sprawdzeni przez Prokuraturę. Dlaczego? Chodzi o to, że borneński happening jest promocją komunizmu a to podobnie jak propagowanie faszyzmu jest prawnie zabronione. Taka interpretacja jest co by nie powiedzieć dosyć ryzykowna, ale cóż, politycy już nie jeden raz pokazali że mają bardzo specyficzne podejście do życia. Dla większości uczestników 1-majowego pochodu, jest to ciekawa, rozrywkowa forma powrotu do lat Polski Ludowej.

Różnica jest zasadnicza, borneński pochód to dobra zabawa, a w latach minionych była to nadęta, komunistyczna uroczystość, robiona na siłę. Zapytani przez nas uczestnicy wydarzenia, podkreślają że przed laty pochód był niechcianym obowiązkiem a większość biorących w nim udział, czuła presję działaczy partyjnych.

W tym roku politycznych akcentów też nie brakowało. Jednym z maszerujących ulicami Bornego-Sulinowa był Grzegorz Napieralski z SLD. Przyjmując punkt widzenia tych którym impreza się nie podoba, należy za jednym zamachem zaniechać organizacji "Zlotu Miłośników Pojazdów Militarnych". Obecność rekonstruktorów w strojach Armii Czerwonej i Wehrmachtu rodzi podejrzenie że zarówno komunizm jak i faszyzm reklamowany jest w tym samym miejscu i czasie. Najlepiej w tej sytuacji wrócić do myśli p. Kononowicza który proponował aby "zlikwidować wszystko".

Galeria zdjęć do artykułu

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: