Barwice dumne z nowego pl.Wolności

  • Irek Markanicz
  • 2014-04-13 16:16:34
Barwice dumne z nowego pl.Wolności
  • Foto: Irek Markanicz

Po wielu miesiącach prowadzonych prac, w sobotnie popołudnie uroczyście oddano do użytku zrewitalizowany pl. Wolności w Barwicach. Mieszkańcy po raz pierwszy zobaczyli jak działa zbudowana w centrum miasta fontanna, po raz pierwszy też zabrzmiał barwicki hejnał.

Inwestycja kosztowała ponad 4.4 mln złotych, połowa środków pochodziła z Regionalnego Programu Operacyjnego. W ramach prac zupełnie zmieniono oblicze barwickiego centrum. Zanim jednak rozpoczęły się te prace, uporządkowano stan instalacji wodno-kanalizacyjnej. Sama inwestycja nie należała do łatwych, prace opóźniło znalezienie śladów pierwszego barwickiego cmentarza. Tradycyjnie, nekropolia znajdowała się w bezpośrednim sąsiedztwie kościoła. Innym problemem z którym latem ubiegłego roku musiały zmierzyć się władze samorządowe miasta i gminy, była opieszałość firmy prowadzącej prace. Na szczęście nikt już nie pamięta jakie problemy, szczególnie dla mieszkańców centrum miasta stwarzała prowadzona inwestycje.

 Teraz gdy pl. Wolności lśni nowością, wszyscy są zachwyceni. Aż trudno uwierzyć że przez wiele lat, ten centralny fragment miasta, wyglądał tak że bez zabiegów scenograficznych można było realizować tu zdjęcia do filmu o latach 70-tych. To już przeszłość. Granitowa kostka, przestronne parkingi, eleganckie ławeczki,gazony, kwietniki i podświetlana fontanna - tak teraz jest w Barwicach. Podczas uroczystości odsłonięto pamiątkową tablicę i po raz pierwszy mieszkańcy usłyszeli jak brzmi barwicki hejnał. Kompozycja będzie od poniedziałku  do soboty z wieży kościoła ogłaszała południe. Dodatkowo wyremontowano znajdujący się na kościelnej wieży zegar. Największą nowością jest fontanna, szczególnie po zmroku widać jak zmienia się jej ledowe podświetlenie. Już po uroczystościach na placu, odbyło się spotkanie w sali miejskiej. Jednym z punktów programu była prezentacja filmu zrealizowanego przez redakcję TV "Gawex". Przez kilkanaście miesięcy obserwowaliśmy realizowane tam prace. Nasz film to najlepszy dowód na to że warto porządnie popracować nad pomysłem. Mimo wielu problemów inwestycja zakończyła się pełnym powodzeniem.

Relację z barwickich uroczystości zobaczą Państwo juz niebawem na naszej antenie.

Rewitalizacja Barwic zobacz materiał wideo cz1

Rewitalizacja Barwic zobacz materiał wideo cz2

Galeria zdjęć do artykułu

Komentarze (2)

szczecienek 2014-04-13 20:14

Gratulujemy mieszkańcom Barwic nowego centrum. Zasługujecie na piękny pl. Wolności.

loko 2014-04-13 20:38

widzę, że nawet pan michał fajbusiewicz był obecny

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: