Szybkość, piasek i terenowe auta - rajd Baja Drawsko zakończony

  • Eliza Świtling
  • 2014-04-08 14:11:00
Szybkość, piasek i terenowe auta - rajd Baja Drawsko zakończony
  • Foto: es

Tegoroczny sezon w rajdach terenowych rozpoczął się 4 kwietnia w Drawsku Pomorskim i w Kaliszu Pomorskim pierwszą edycją rajdu Baja Drawsko 2014. Baja Drawsko 2014 stanowi 1. rundę Rajdowych Mistrzostw Polski Samochodów Terenowych, 1. rundę Rajdowego Pucharu Polski Samochodów Terenowych. Rajd ten również zainaugurował Puchar Polski w Rajdach Baja - nowo powołany cykl dla zawodników startujących na motocyklach, quadach i pojazdach UTV. Nowością podczas Baja Drawsko było także dopuszczenie do udziału ciężarówek terenowych Grupy T4.

Kierowcy rajdowi rozpoczęli rywalizację w piątek 4 kwietnia, od startu honorowego w Kaliszu Pomorskim. W uroczystości startu honorowego udział wzięli: Burmistrz Drawska Pomorskiego Zbigniew Ptak, Burmistrz Kalisza Pomorskiego Michał Hypki, a także gość honorowy Krzysztof Hołowczyc. Po starcie honorowym kierowcy udali się na Odcinek Super Specjalny w okolice Drawska Pomorskiego. W piątkowy wieczór w biurze rajdu przy ul. Kolejowej 1 w Drawsku Pomorskim odbyła się konferencja prasowa połączona z wyborem pozycji do sobotnich odcinków specjalnych.

W sobotę 5 kwietnia zawodnicy zawitali do Kalisza Pomorskiego, gdzie w pobliżu Urzędu Miejskiego przy ul. Wolności zlokalizowane było miasteczko rajdowe. Tu można było obejrzeć program artystyczny przygotowany przez organizatorów.

Z kaliskiego miasteczka rajdowego zawodnicy wyjeżdżali trzykrotnie na trasy odcinków specjalnych położonych na terenie poligonu drawskiego. W sobotni wieczór zawodnicy wrócili do Drawska Pomorskiego.

W niedzielę 6 kwietnia uczestnicy rajdu wyruszyli na trasę rajdu z miasteczka rajdowego w Drawsku Pomorskim. Podobnie jak w dniu 5 kwietnia, start do odcinków poligonowych odbywał się w pobliżu internatu w Konotopie. W miasteczku rajdowym w Drawsku Pomorskim – podobnie jak w Kaliszu – przez cały dzień trwały koncerty. O godz. 16:30 odbyła się uroczystość ogłoszenia wyników. W imieniu organizatorów puchary i upominki wręczyli: Przewodnicząca Rady Miejskiej w Kaliszu Pomorskim Renata Effenberg – Nawrot oraz Zastępca Burmistrza Drawska Pomorskiego Marek Tobiszewski. 

 

W klasyfikacji generalnej 1. Rundy Rajdowych Mistrzostw Polski Samochodów Terenowych zwyciężyli:

  1. Komornicki Łukasz / Górecki Ernest
  2. Stańcio Maciej / Kołodziej Artur
  3. Molgo Paweł/ Jandrowicz Janusz

 

Baja Drawsko to pierwsze tak duże wydarzenie sportowe współorganizowane przez gminy Drawsko Pomorskie i Kalisz Pomorski. Teren poligonu drawskiego to doskonałe miejsce do organizacji tego typu przedsięwzięć. Rajd Baja Drawsko nie był rajdem łatwym. Poligon drawski za każdym razem zaskakuje kierowców na nowo. Tak było i tym razem, bowiem część załóg musiała wycofać się z rajdu po przejechaniu niektórych odcinków specjalnych. Ale jak mówią sami zawodnicy, z chęcią wracają na poligon drawski, który daje im nieograniczone możliwości uprawiania sportów motorowych.

W rajdzie Baja Drawsko z numerem startowym 58 wystąpiła załoga w składzie Krzysztof Antończak i Andrzej Mańkowski, która reprezentowała gminę Drawsko Pomorskie. Zawodnicy ci ścigali się w ramach Rajdowego Pucharu Polski. Po pierwszych odcinkach specjalnych byli faworytami rajdu, jednak pojawiły się kłopoty techniczne. W niedzielę udało się nadrobić  stracony czas. Panowie uplasowali się na piątym miejscu w klasyfikacji generalnej oraz na pierwszej pozycji w Grupie 1 – 3000  i trzeciej pozycji w Grupie 1. 

INFO: Marcin Łukasz UM Drawsko Pomorskie

Galeria zdjęć do artykułu

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: