Festiwal Podróżniczy 16 Południk w Złocieńcu - rozpoczęty

  • KW
  • 2014-04-04 11:54:02
Festiwal Podróżniczy 16 Południk w Złocieńcu - rozpoczęty
  • Foto: 16południk.org

Właśnie rozpoczął się Złocieniecki festiwal Podróżniczy "16 Południk", Wśród wielu atrakcji - wystaw, filmów i warsztatów dla dorosłych i dzieci, które przygotowali organizatorzy będzie można zobaczyć nazwiska słynnych podróżników, fotografów takich jak Marek Arcimowicz wieloletni fotograf National Geographic, czy Arek Zięba. Festiwal to prawdziwa uczta dla podróżników, ale także dla tych którzy nie ruszając się z miejsca chcą pozna świat.

Inicjatywa narodziła się w Złocieńcu wśród pasjonatów podróży i włóczykijów - jak sami siebie nazywają. Skąd nazwa festiwalu - 16 Południk? Otóż  niewielu z nas wie, że to właśnie przez Złocieniec przechodzi właśnie 16 Południk i stąd nazwa.

Festiwal  rozpoczął się dziś  porannymi  prelekcjami  Arka Zięby o dzikim Madagaskarze, oraz Mikołaja Golachowskiego o życiu zwierząt polarnych. Pokazy te były przeznaczone dla uczniów szkół podstawowych. 

W pierwszy dzień festiwalu złocienieckie dzieci i młodzież będą  miały też możliwość wspólnego malowania 16 - tego  południka przebiegającego przez miasto.

Wieczorem widzowie mają  do wyboru ciekawy reportaż z podróży Dominika Szmajdy  'Rower Góral i  na Ural"  oraz    Filipiny - inny świat autorstwa Agnieszki Doberschuetz.

Jeszcze jedną  z atrakcji  festiwalu będzie możliwość nocnego  zwiedzania miasta wraz z przewodnikiem Start o 23.30 spod Złocienieckiego kina Mewa.

 Kolejna porcja ciekawych prelekcji i wystaw, będzie mieć miejsce w sobotę 05.05.14. Naukowiec Mikołaj Golachowski - opowie o ostatnim  raju na ziemi, czyli o Antarktyce, a Romuald Koperski opowie jak przemierzył Syberię wzdłuż i w szerz. Wieczorem w sobotę 5.04.14 o godzinie 21:00 będziemy mogli posłuchać na żywo koncertu Stanisława Soyki. Prawdziwa gratka  dla miłośników twórczości tego artysty.

 Kolejnego dnia festiwalu - w niedzielę o godz 14.00 podróżnik Arek Zięba w sali kinowej  zrelacjonuje kolejną wyprawę na Madagaskar - opowie co i kogo spotkał na brzegu rzeki która to przeprawiali się przez  niezamieszkałą dżunglę. Opowie, które momenty były najbardziej wzruszające, a która dżungla najbardziej upiorna.

 Marek Arcimowicz - podróżnik i fotograf, od początku czyli od 1999 roku, współpracująca z polską edycją magazynu „National Geographic”, gdzie opublikował kilka reportaży i kilkaset zdjęć. Jego prace były eksponowane na kilkunastu wystawach indywidualnych i zbiorowych, w tym na wystawie “Oczami Fotografów National Geographic”. Arcimowicz to wielokrotny juror konkursów fotograficznych. Od roku 2005 członek światowej “stajni” fotografów LOWEPRO. O 15.15 w kinie Mewa wygłosi swoją prelekcję o poszukiwaniu białych plam na mapie - czyli takich miejsc, na których nie stanęła jeszcze stopa ludzka.

 Zapowiedź tego wydarzenia i wywiad z organizatorem zobaczą Państwo dzisiaj w programie lokalnym.

 

Komentarze (1)

OLO 2014-04-06 19:26

Bardzo interesujące wydarzenie. Gratulacje Złocieniec i Festiwal 16 polłudnik

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: