Młodzi jednak aktywni-debata w I LO

  • Irek Markanicz
  • 2014-03-31 12:21:37
Młodzi jednak aktywni-debata w I LO
  • Foto: Irek Markanicz

Dziś w szczecineckim I Liceum Ogólnokształcącym odbyła się debata poświęcona aktywności młodzieży. Co warte podkreślenia to właśnie uczniowie tej szkoły sami postanowili zorganizować debatę i ją poprowadzić.

Z zaproszenia uczniów skorzystali przedstawiciele lokalnej sceny politycznej. Obecny był Wiesław Suchowiejko, poseł na Sejm RP, Adam Wyszomirski, redny sejmiku województwa, Krzysztof Lis, starosta Powiatu Szczecineckiego i Jerzy Hardie-Douglas, burmistrz Szczecinka. Przygotowując się do spotkania młodzież sama przygotowała kilka ankiet dotyczących zbliżających się wyborów. Wnioski płynące z analizy przedstawionych danych są budujące. Zdecydowana większość badanych ( mieszkańcy Szczecinka i Czarnego) opowiedziała się za aktywnym udziałem zarówno w tegorocznych jak i przyszłorocznych wyborach. Przypomnijmy że już w maju odbędą się wybory do Europarlamentu a jesienią będziemy mieli wybory samorządowe. 

W trakcie dyskusji okazało się że wbrew ogólnej tezie. młodzież wcale nie jest politycznie bierna. To właśnie najmłodsza grupa wyborców ( 18-25 lat) należy do tych najbardziej aktywnych. Co więcej, badania wykazują że jest to najbardziej przewidywalna część elektoratu. Jak powiedział jeden z młodych uczestników dyskusji, młody człowiek jest najbardziej zainteresowany własna przyszłością i dlatego sytuacja polityczna nie bardzo go obchodzi. Na tak postawiona tezę, odpowiedział Jerzy Hardie-Douglas, Według burmistrza Szczecinka to właśnie wybierani w wyborach politycy, mają wpływ na losy poszczególnych osób. To forma sprawowania władzy decyduje o tym, jaki jest standard życia mieszkańców. Reasumując, Młody Człowieku, zainteresuj się polityką, bo ona ( szczególnie jak jesteś pełnoletni) interesuje się tobą.  

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: